"Przygody pewnego japońskiego urzędnika biurowego". Hiszpan i komiks w duchu anime

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 12:40
Nikomu niewadzący japoński pracownik biurowy wychodzi z pracy i nawet w najśmielszych snach nie przeczuwa, jak szalona i absurdalna odyseja go czeka, zanim dotrze do domu.
Audio
  • Ile może się wydarzyć w drodze do domu? Komiks José Domingo (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Okładka komiksu Przygód pewnego japońskiego urzędnika biurowego
Okładka komiksu "Przygód pewnego japońskiego urzędnika biurowego"Foto: mat. pras.

Nasz mózg potrafi kojarzyć narrację. Nie potrzebuje do tego słów. Na tym opiera się komiks niemy. Ciąg narracyjny odczytujemy z obrazów Paweł Timofiejuk

O mały włos nie zmiażdży go gigantyczne sushi, część drogi przebędzie w kiszkach przybysza z obcej planety, a nawet zwiedzi czeluście piekła, aby na koniec stanąć na czele obywatelskiego buntu. Przygody pewnego japońskiego pracownika biurowego to komiks zainspirowany grami wideo i kulturą popularną, skrzący się kolorami, pełen detali i postaci.

To, że komiks nie ma słów nie oznacza, że mniej się w nim dzieje. Czasem potrzebujemy dłuższej refleksji, by zrozumieć to, co jest na obrazku Paweł Timofiejuk

- Komiks jest niemy i choć jego fabuła jest linearna, po pierwszej lekturze wiemy jeszcze mało, po drugiej nieco więcej, po trzeciej w każdym kadrze znajdujemy rzeczy, na które wcześniej nie zwróciliśmy uwagi - mówił Paweł Timofiejuk wydawca komiksu, właściciel wydawnictwa "Timof i cisi wspólnicy".

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez timofcomics (@timofcomics)

Jak mówił, to barwna, popkulturowa łamigłówka. Musimy poświęcić trochę czasu, by odnaleźć wszystkie elementy. - Dostaliśmy propozycję, by uzupełnić wydanie o esej z podpowiedzią, co dzieje się na poszczególnych kadrach, ale to zupełnie zepsułoby zabawę. Chodzi o to, by czytelnik sam mógł znaleźć wszystko, co istotne dla opowieści - mówił gość Czwórki.

Do jakich wątków popkulturowych nawiązuje komiks? Dlaczego polubią go fani gier z lat 90.? Dlaczego hiszpański rysownik postanowił stworzyć komiks w stylu anime? Więcej w nagraniu, w którym opowiedzieliśmy też o wydawnictwie "Angola Janga" - komiksowej historii o brazylijskim niewolnictwie. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Paweł Timofiejuk właściciel wydawnictwa "Timof i cisi wspólnicy"

Data emisji: 30.10.2019

Godzina emisji: 8.14

ac/kul