X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zwierzęta na antybiotykach. W polskich hodowlach jest źle

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 09:46
- Dwa lata temu Polska była na drugim miejscu w Europie pod względem zużycia antybiotyków tzw. krytycznie ważnych, czyli tych najsilniejszych - mówiła Małgorzata Szatkowska, prezes fundacji Compassion Polska.
Audio
  • Podawanie takiej ilości antybiotyków zwierzętom hodowlanym nie pomaga, a wręcz szkodzi - rozmowa z Małgorzatą Szatkowską (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: GuyHanoch/Shutterstock.com

jedzenie kuchnia 1200 pixa.jpg
OBACZ TAKŻE Trendy na 2020. Kuchnia roślinna dla nas i planety >>>

Polska jest w czołówce europejskich krajów, które faszerują mięso antybiotykami - to wyniki badań Europejskiej Agencji Leków. I z roku na rok jest coraz gorzej. Podczas gdy w skali europejskiej ilość sprzedawanych środków przeciwbakteryjnych dla zwierząt gospodarskich spada, w Polsce ten wskaźnik rośnie. W rodzimym rolnictwie wykorzystuje się nawet cztery razy więcej antybiotyków niż w Danii - alarmują eksperci. - Antybiotyki nie są podawane bezpośrednio do mięsa, ale pośrednio, czyli dawane są zwierzętom do spożycia - mówiła Małgorzata Szatkowska. Jak tłumaczyła, antybiotyki stosowane są po to, by zapobiegać chorobom zwierząt, ale to "niepotrzebna prewencja". - Stosowanie takiej ilości leków wyłącznie zapobiegawczo powoduje zwiększenie antybiotykooporności, która przekłada się też na zdrowie ludzi - tłumaczyła ekspert w rozmowie z Czwórką. - Zwierzęta, stłoczone na niewielkiej powierzchni to idealne środowisko dla bakterii, ale ten problem można rozwiązać inaczej - tłumaczyła.

ZOBACZ TAKŻE Na święta pożyczyliśmy 4,5 miliarda złotych! Kto to spłaci? >>>

Jak mówiła, dobrym rozwiązaniem - zamiast prewencyjnej bomby antybiotykowej - byłoby wprowadzenie "hodowli cechujących się wyższym dobrostanem". - W lepszych warunkach zwierzęta byłyby też mniej zestresowane. Wtedy taka ilość leków nie byłaby potrzebna - mówiła Małgorzata Szatkowska. Jak podkreślała, taki nadmiar antybiotyków szkodzi nie tylko nam, ludziom, ale też środowisku. - Ich pozostałości przedostają się do gleby czy do wód - mówiła Małgorzata Szatkowska. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 14.01.2020

Godzina emisji: 6.14

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak