Brudny problem na Mazurach. "Jeziora jak szambo"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 13:16
Wielkie Jeziora Mazurskie powoli zamieniają się... w szambo! Są coraz bardziej zanieczyszczone, bo większość z 14 tysięcy pływających tam rokrocznie jachtów zrzuca ścieki z WC wprost do wody.
Wypoczynek nad jeziorem
Wypoczynek nad jeziorem Foto: Lars_Nissen_Photoart/ Pixabay

shutterstock rolki 1200.jpg
Rolki na murki i poręcze. Rośnie pokolenie agresywnych rolkarzy

Na Mazurach pod żaglami wakacje spędza każdego roku od 50 nawet do 70 tys. osób. Problem z nieczystościami w tym regionie staje się więc zauważalny. - Z początkiem sezonu woda jest o wiele bardziej czysta niż pod koniec sierpnia - tłumaczył Mikołaj Haber, miłośnik żeglarstwa. - Problem pojawia się zwłaszcza w przypadku starszych łodzi, gdzie nieczystości odprowadzane są - jak to ma miejsce na przykład w pociągach - bezpośrednio na zewnątrz, czyli do wody. Nie ma tam żadnych filtrów ani pojemników.

Posłuchaj
03:02 2020_09_15-08-28-41_PR4_Pierwsze słyszę.mp3 "Śmierdzący temat" - co dalej ze ściekami z mazurskich żaglówek? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

jacht morze woda 1200.jpg
Chcesz wyczarterować jacht? To musisz wiedzieć

Według wyliczeń Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich tak jest obecnie w co 10. jachcie. Nowsze jachty mają już, jak kampery, specjalne zbiorniki ze środkiem chemicznym, utylizujące nieczystości. W mazurskich portach także brakuje specjalnej infrastruktury. Zaledwie mniej niż co trzeci z nich oferuje możliwość oddania nieczystości z jachtowych toalet. - Takiej możliwości nie ma zwłaszcza w mniejszych marinach - podkreślał Mikołaj Haber. Jednak w wielu portach prace modernizacyjne wciąż trwają, a efekty już widać. - Infrastruktura oczywiście się poprawia, ale z drugiej strony - przybywa łodzi i żeglarzy. Dlatego poziom zanieczyszczeń wciąż jest wysoki - tłumaczył gość Czwórki. 

Czytaj także:

Władze województwa warmińsko-mazurskiego mają więc pomysł nakazu plombowania ich, co miałoby podwyższyć poziom wód. Podobne przepisy obowiązują już od wielu lat na przykład na wodach morskich Chorwacji i Turcji. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 15.09.2020

Godzina emisji: 8.28

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka żeglarstwo ekologia