Chcesz wyczarterować jacht? To musisz wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 18:00
Maj to idealny czas na rozpoczęcie sezonu jachtowego. Zanim jednak zdecydujemy się wyczarterować jacht, warto poznać sekrety pokładu.
Audio
  • Dominik Olędzki czarteruje jacht (Czwarty wymiar/Czwórka)
Chcesz wyczarterować jacht? To musisz wiedzieć
Foto: wikimedia.commons.org/aut.Aloha27

Podobno o walorach żeglarstwa zarówno śródlądowego jak i morskiego prawdziwe wilki morskie mogą rozprawiać godzinami. Co jednak należy zrobić, by dołączyć do ich grona?

Na pewno warto zacząć od zdobycia patentu żeglarza jachtowego. Na rynku istnieje wiele firm oferujących takie usługi, a kursy organizowane są w formie weekendowych zjazdów lub wakacyjnych obozów. Każdy z nich kończy się egzaminem potwierdzającym umiejętności kandydata. A potem już tylko "ahoj przygodo!" i na jacht. Oczywiście nie od razu na swój, na początek można skorzystać z wypożyczalni żaglówek.

 - Jednym z najbardziej popularnych modeli jest Twister 780 idealnie nadający się do turystyki żeglarskiej - mówi organizator szkoleń i instruktor Tomasz Bednarczyk z firmy Pro Skippers. - Jego długość wynosi prawie 8 metrów, a wysokość burty umożliwia nocowanie pod pokładem. Łączna powierzchnia żagla wynosi zaś 30 m2.

Większość użytkowników chwali sobie zalety tego jachtu. Jest on bardzo szybki, zwrotny, lekki w prowadzeniu oraz często wybierany przez tych, którzy cenią sobie bezpieczeństwo, wygodę oraz „regatowe zacięcie”. Posiada przestronny wygodny kokpit mieszczący całą załogę oraz funkcjonalnie zagospodarowane wnętrze.

 - W środku znajduje się 8 koi, czyli jest to jacht średniej wielkości - tłumaczy rozmówca Dominika Olędzkiego. - A do tego kambuz wyposażony w zlew, kuchenkę, garnki oraz komplet naczyń i sztućców oraz ekologiczne WC w oddzielnej kabinie.

Więcej na ten temat dowiesz się słuchając nagrania z "Czwartego wymiaru".

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka hobby żeglarstwo
Czytaj także

Przed sezonem motocyklowym odwiedź mechanika, siłownię i tor

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2013 11:13
Jeśli wierzyć synoptykom - w najbliższym tygodniu wreszcie przyjdzie do nas wiosna. A wraz z nią na drogach pojawią się motocykliści, którzy już nie mogą doczekać się rozpoczęcia sezonu. Jak się do tego przygotować? Posłuchaj rad naszych ekspertów, którzy gościli u Patryka Kuniszewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zostań miejskim ogrodnikiem i rozSadź swoje miasto!

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 11:10
Po długich oczekiwaniach na przyjście wiosny projekt "Kwiatkibratki. Zielona strona miasta" wreszcie mógł świętować swoje urodziny, w których udział wzięła - uzbrojona w dyktafon i aparat fotograficzny - reporterka czwórki, Ewelina Grygiel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapitan Krystian Szypka: ścigam się z własnymi słabościami

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2013 12:50
Zaliczył rejsy m. in. po Bałtyku, Morzu Północnym i Śródziemnym. Teraz kapitan Krystian Szypka obrał kurs na Plymouth i już wkrótce wystartuje w transatlantyckich regatach samotników. A swój udział w regatach zadedykował Małgorzacie Dydek.
rozwiń zwiń