Polskie Radio
Section05
żeglarstwo

Mikołajki w jesienno-zimowej aurze. "Jedyne takie miejsce" na Mazurach

Mikołajki - ta nieoficjalna stolica Mazur również poza sezonem ma wiele uroku. Do tej miejscowości zaglądają nie tylko żeglarze, uprawia się tutaj również narciarstwo zjazdowe i biegowe i łyżwiarstwo. W Mikołajkach znajduje się również jedyne w kraju - Muzeum Reformacji Polskiej. 
Zobacz więcej na temat:  mikołajki Mazury zima turystyka Roman Czejarek przyroda Giżycko żeglarstwo Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach Mazurski Klub Żeglarski Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie

Luksus, cisza i galaretki. Jacht Britannia nie tylko w "The Crown"

W piątym sezonie serialu "The Crown" jacht jej królewskiej mości Britannia odgrywa rolę nie tylko malowniczej scenografii. Twórcy użyli prawdziwej historii okrętu jako metafory sytuacji monarchii w latach 90. XX wieku. O statku można jednak opowiedzieć dużo więcej, niż pokazuje produkcja.
Zobacz więcej na temat:  The Crown serial Elżbieta II netflix HISTORIA Wielka Brytania marynarka wojenna marynarze statek marynarka żeglarstwo żeglarze

TYLKO U NAS Wywrotka łodzi z turystami w Gdańsku. Wiemy, co mogło doprowadzić do tragedii

Cztery osoby, w tym kobieta w ciąży, zginęły w wypadku tzw. galara, czyli płaskodennej łodzi turystycznej. Do tragedii doszło na Martwej Wiśle, gdy łódź przepływała obok cumującego do kei, z pomocą holowników, statku. Zarzut sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu wodnym usłyszał sternik. Jednostka mogła zabrać maksymalnie 12 osób, a było ich na niej 14. Prezes Zarządu Żeglugi Gdańskiej, Jerzy Latała, uważa, że przyczyną tragedii "był brak szacunku do żywiołu, jakim jest woda, i zbyt duża liczba pasażerów".
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk Wisła wypadek pomorskie POLSKA żeglarstwo regiony

Plany budowy Pętli Mazurskiej w cieniu katastrofy ekologicznej na Odrze

Opinia publiczna otrzymała dobrą i złą wiadomość związane z kondycją polskich zbiorników wodnych. Dobrą wiadomością jest podpisanie pierwszej umowy na wykonanie Wielkiej Pętli Mazurskiej, co jest spełnieniem marzeń wielu żeglarzy, motorowodniaków, ale i miłośników Mazur. Złą – zatrucie rzeki Odry, o którym to zdarzeniu, mimo braku wieści o przyczynie i sprawcach, już mówi się jako o katastrofie ekologicznej. O obu wydarzeniach we czwartkowym "Klubie Trójki" rozmawiali Arkadiusz Czartoryski, Wojciech Skowyrski oraz kpt. Jacek Wasilewski. 
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki społeczeństwo Wojciech Reszczyński katastrofa ekologiczna Odra ryby zatrucie żeglarstwo woda jezioro Arkadiusz Czartoryski inwestycje turystyka

Budowa Pętli Mazurskiej. Gróbarczyk: to kluczowe zadanie, które zobowiązaliśmy się wykonać

Pętla Mazurska to kluczowe zadanie wśród inwestycji w rozwój infrastruktury służącej rekreacji wodnej na Mazurach - uważa wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Wody Polskie podpisały umowę na opracowanie studium wykonalności tej drogi wodnej. Budowa pętli ma przyczynić się do rozwoju turystyki wodnej i zwiększenia atrakcyjność żeglugi na mazurskich jeziorach i całego regionu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA turystyka żeglarstwo Mazury inwestycje jezioro ministerstwo infrastruktury

Jacht "I Love Poland" zdobył IMA Caribbean Maxi Challenge

Pięknym sukcesem jachtu "I love Poland” (Volvo70) dowodzonego przez Grzegorza Baranowskiego zakończył się tegoroczny Caribbean Maxi Challenge. Międzynarodowe Stowarzyszenie jachtów klasy Maxi IMA ustanowiło w tym roku nowe trofeum przyznawane za najlepszy wynik w cyklu regat, na które składały się RORC Transatlantic Race, RORC Caribbean 600, St Maarten Heineken Regatta, Les Voiles de St Barth – Richard Mille i zakończone w ubiegłą niedzielę Antigua Sailing Week.
Zobacz więcej na temat:  żeglarstwo SPORT Polska Fundacja Narodowa