BSafe. Licealiści kontra fake newsy

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 06:00
Projekt BSafe tworzy grupa licealistów, których połączyła chęć uwolnienia świata od fake-newsów. O ich działalności opowie Mateusz Janecki.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Song_about_summer

Posłuchaj
shutterstock Bundit Yuwannasiri fake news 1200.jpg
Fake newsy. O sztuce selekcjonowania informacji

Głównym tematem, którym chcą się zająć licealiści to dane osobowe, które nieświadomie udostępniamy firmom takim jak Facebook czy Google. Kolejnym problemem dotykającym społeczność jest występowanie fake news'ów, które często w negatywny sposób wpływają na odbiorców, manipulując nimi. Projekt realizowany jest w ramach "Zwolnieni z Teorii", w Czwórce opowie o nim koordynator, Mateusz Janecki.

#filterdrop to akcja zaincjowana przez Sashę Pallari, modelkę plus size i makijażystkę, która na Instagramie reklamuje produkty kosmetyczne, a teraz wspomaga branżę reklamową, która postanowiła  walczyć z influencerami stosującymi "mylące" filtry do zdjęć.

Posłuchaj
shutterstock jedzenie haamburgey kosmos 1200.jpg
Sfermentowane warzywa czy tortilla - co będą jeść kosmonauci?

Po godz. 8.00 zapraszamy na spotkanie z Marcin Galickim z FoodRentgen, który opowie o akcji "Prześwietlamy kasze jaglane". To kolejny raport dotyczący zawartości glifosatu w kaszach z polskich sklepów - tym razem jaglanych. Jaglanki były badane dwukrotnie, we wrześniu 2019 r. oraz w styczniu 2020 r. Zaskoczeniem okazało się to, że wyniki w obu falach badania różniły się znacząco od siebie. W obu przypadkach 4 kasze z 10 badanych okazały się wolne od pozostałości herbicydu, ale tylko 2 produkty okazały się czyste w obu badaniach.

***

Na audycję "Pierwsze Słyszę" w poniedziałek (15.02) o godzinie 06.05 zaprasza Mateusz Kulik.

kul