Sfermentowane warzywa czy tortilla - co będą jeść kosmonauci?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 13:13
Jedzenie w kosmosie to jedno z największych wyzwań, z którymi mierzyć się muszą organizatorzy i uczestnicy wypraw w kosmos. Niegdyś w podróże pozaziemskie zabierało się po prostu tubki z żywnością, dziś szuka się innych rozwiązań i smaków.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pike-28/Shutterstock.com

dziecko balony radość_1200.jpg
Wiek biologiczny - jest ważniejszy niż data urodzenia

W przestrzeni kosmicznej o wykwintne dania nie jest łatwo, więc nowe technologie produkcji żywności przyciągają rzesze zainteresowanych. Wśród nich jest NASA, która przyznała pół miliona dolarów w zamian za pomoc w uatrakcyjnieniu menu astronautów i poszukuje autora innowacyjnej technologii produkcji lub obróbki jedzenia dla ludzi przebywających w kosmosie na dłuższych misjach. 

Posłuchaj
03:47 _PR4_AAC 2021_02_11-06-12-02.mp3 Co będą jeść niebawem mieszkańcy kosmosu? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

łapanowski kimchi 1200.jpg
Kimchi. Jak przygotować koreańską "klasykę" z polskich produktów?

- Lista produktów, które mogą być spożywane w kosmosie jest dość ograniczona, bo muszą one zajmować niewiele miejsca, a do tego zachować świeżość, dlatego pojawia się problem m.in. z warzywami - mówi Szymon Dudek, w internecie znany jako "Człowiek od jedzenia". - Od 2008 roku możliwa jest jednak fermentacja niektórych warzyw, co sprawia, że doskonałym daniem dla kosmonautów może być kimchi, które połączyć można m.in. z tortillą. To świetny punkt wyjścia do zabawy smakami i przygotowywania fikuśnych dań - wyliczał ekspert. 

Sprawdź także:

O ile dostarczenie świeżej żywności na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) jest możliwe, to przy eskapadach na Księżyc czy Marsa praktycznie niemożliwe. Dodatkowo, jak przekonywał ekspert, w kosmosie występują problemy z odczuwaniem smaku. - Dlatego dania, które są tam spożywane przez astronautów muszą być bardzo, bardzo wyraziste i ostre. Kuchnia powinna być więc bogata w aromatyczne przyprawy - podkreślał Szymon Dudek w rozmowie z Czwórką. Astronauci, którzy przebywają na międzynarodowych stacjach kosmicznych otrzymują paczki z żywnością. Ale, by spróbować takich potraw wcale nie trzeba lecieć w kosmos. - Możemy zakupić jedzenie w sproszkowanej postaci, to racje dla żołnierzy, zazwyczaj napoje - wyliczał Szymon Dudek.

Sprawdź także:

Ekspertom NASA udało się wyhodować m.in rzodkiew, choć było to niewystarczające do wyżywienia kosmonautów. - Niedawno nastąpiły też próby tworzenia drukowanego mięsa w technologii 3D - wyliczał Szymon Dudek. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Mateusz Kulik

Data emisji: 11.02.2021

Godzina emisji: 7.16


Czytaj także

Dalgona coffee - sprawdź jak zrobić pyszną kawę, która podbija internet

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 13:42
Dalgona coffee, czyli kawa z trzech składników, podbija internet na świecie. W smaku przypominać ma nieco toffi. Sprawdziliśmy, jak ją przygotować. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sloppy Joe. "Niechlujna" kanapka do zabawy

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 11:00
To połączenie burgera i sosu bolońskiego. Z chrupiącego pieczywa wypływa ciepłe nadzienie, więc ubrudzenie się podczas jedzenia tego dania jest gwarantowane. - "Sloppy Joe" to weteran wśród amerykańskich kanapek, ale zanim przystąpimy do jego konsumpcji, warto podwinąć rękawy - mówi szef kuchni Bartek Kochman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Owady na talerzu? "Nowy trend w gastronomii"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 13:41
Smażone, gotowane, a może suszone? Na świecie zjada się ponad 2000 gatunków i insektów. Czy wylądują także na polskich stołach?
rozwiń zwiń