"Zniknąć z sieci choć na chwilę". Jak zrobić sobie detoks od internetu?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 10:15
- Nowe technologie będą nam towarzyszyć, jednak warto na chwilę odłożyć telefon. Wakacje to świetny czas, by próbować to zrobić. Dla niektórych taki detoks będzie oznaczał kilka dni, ale innym wystarczy nawet parę godzin - podkreślał socjolog Maciej Dębski.  
Światłowód Topaz wkrótce połączy Amerykę Północną i Azję.
Światłowód Topaz wkrótce połączy Amerykę Północną i Azję.Foto: shutterstock/sdecoret

Jak tłumaczył Maciej Dębski, socjolog, ostatnie lata - w tym czas pandemii - zmieniły nasz sposób korzystania z sieci. Spędzamy w niej więcej czasu. - Mamy wydłużony czas ekranowy, a zarówno młodzież, jak i dorośli częściej używają social mediów. Gramy w gry, oglądamy filmy. Sposób użytkowania zmienił się też z aktywnego na bierny, co przekłada się ewidentnie na tzw. brak higieny cyfrowej - podkreślał ekspert. To oznacza m.in. przemęczenie, problemy ze snem - czyli bezsenność technologiczną. - Jesteśmy przeładowani informacjami, więc ostatecznie mamy problem z ich selekcjonowaniem - wyliczał gość Czwórki.  

To przyczyny, dla których ogromna liczba Polaków chce zniknąć z sieci. Około 85 proc. naszych rodaków korzysta z internetu, ale bycie online stało się dla wielu "męczące". - Z badań firmy NordVPN wynika, że co trzeci internauta z chęcią zdecydowałaby się na usunięcie swoich danych z sieci, gdyby miał taką możliwość - wyliczał gospodarz audycji Kamil Jasieński.

Posłuchaj także:

Choć z każdym rokiem coraz lepiej chronimy swoją prywatność w sieci, wciąż pozostawiamy w niej treści, którymi wcale nie chcemy się dzielić. - Nie doceniamy siły, jaką jest internet, i tego, że umieszczone w nim zdjęcia można w dowolny sposób przerabiać, a na ich podstawie dokonywać na przykład wyłudzeń i innych przestępstw - mówił Maciej Dębski. - Podając dane, nierzadko sami jesteśmy sobie winni, że ktoś wie, gdzie jesteśmy, i w czasie naszych wakacji zostanie nam okradzione mieszkanie - podkreślał. 

Posłuchaj
11:50 czwórka dębski 2022_08_09-08-17-42.mp3 Maciej Dębski o cyfrowej higienie i detoksie od internetu (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Coraz częściej robimy zakupy przez internet, a w każdej niemal aplikacji musimy się zalogować, podając m.in. PESEL. - Jeśli nie podamy danych, stajemy się dziś siłą rzeczy wykluczeni cyfrowo. Problem pojawia się więc już na etapie tworzenia aplikacji, które powstają z nastawieniem na zysk, bez uwzględnienia dobra potencjalnego użytkownika - mówił gość Czwórki. - Dlatego warto zadbać o swoją cyfrową higienę, m.in. o to, by tuż przed snem nie korzystać z mobilnych urządzeń. Korzystając z sieci, warto zmieniać hasła, uważać, co do niej wrzucamy i pilnować tego, co kupujemy, jakich zgód udzielamy, a także odsiewać prawdziwe informacje od fake newsów - wyliczał ekspert. 

ZOBACZ WIĘCEJ 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Maciej Dębski (Fundacja Dbam o Mój Zasięg, socjolog Uniwersytetu Gdańskiego)

Data emisji: 09.08.2022

Godzina emisji: 08.15

kd