FOMO. Boisz się, że coś przeoczysz?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 15:50
Coraz więcej nastolatków odczuwa "lęk przed przeoczeniem czegoś" czyli FOMO (ang. fear of missing out) - tak wynika z badań przeprowadzonych na uczniach w Bośni i Hercegowinie przez polsko-bośniacką grupę naukowców.
Audio
  • Jakie są objawy FOMO i co może być powodem do niepokoju? (Stacja Nauka/Czwórka)
(zdj. ilustrowane)
(zdj. ilustrowane)Foto: leungchopan/Shutterstock.com

Czytaj także
nerd gra wideo 1200x660.jpg
Jak gry wideo poprawiają pracę mózgu?

- FOMO to zjawisko opisywane jako nieustanna chęć do bycia na bieżąco ze wszystkimi wiadomościami, które pojawiają się w sieci i z obawą, że coś może nam umknąć - tłumaczy psycholog Igor Rotberg.

Sprawa jest na tyle poważna, że Światowa Organizacja Zdrowia wpisała uzależnienie od mediów społecznościowych na listę chorób cywilizacyjnych. - FOMO powoduje, że nasz mózg działa inaczej. Między innym jest to związane z produkcją dopaminy, czyli z układem nagrody - wyjaśnia ekspert. 


Czytaj także
kuchnia gotowanie 1200.jpg
Neurogastronomia. Co wpływa na nasz smak?

W jaki sposób działają na nas lajki? Jak uzależniają powiadomienia? Czym może grozić FOMO? O tym w materiale Macieja Oswalda.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 17.05.2018

Godzina emisji: 12.49

kul/ac

Czytaj także

Zalety kłamstwa. "Pomaga rozruszać mózg"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 15:14
Według niektórych badań mężczyźni kłamią dwukrotnie częściej niż kobiety. Według innych - każdy z nas, bez względu na płeć kłamie nawet do 200 razy dziennie. Co do jednego badacze są zgodni: kłamstwo aktywizuje nasze mózgi: poprawia pamięć i wspomaga koncentrację.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja u nastolatków. Jak ją rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 11:20
Jest bardzo powszechna - występuje u ponad połowy młodych ludzi. A jej objawy można pomylić z klasycznym buntem nastolatka.
rozwiń zwiń