"Jesień, jesień - jak to tak?"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 10:43
Do kalendarzowej jesieni zostało jeszcze trochę czasu, jednak w wielu miejscach drzewa już przygotowały się na tę porę roku. Sprawdzamy, z czego to wynika.
Żółte liście to znak, że drzewa przygotowują się do zimy
Żółte liście to znak, że drzewa przygotowują się do zimyFoto: shutterstock

Natura przygotowuje się wcześniej

Kalendarzowa jesień zaczyna się 23 września, a w tym roku zbiegnie się z jesienią astronomiczną. Mimo że zostało jeszcze trochę czasu - drzewa, zwłaszcza w miastach, już zmieniają swoje barwy. Liście nie są zielone, a powoli przeobrażają się w żółte i brązowe. Zaczynają powoli spadać, co oznacza, że przyroda wcześniej niż zwykle przygotowuje się do zimy. 

- Przyroda jest bardzo mądra i odpowiada na warunki, jakie panują dookoła. Teraz, szczególnie w miastach, widzimy suche żółte liście, które już opadają - mówi Ewa Zaraś, dendrolożka z SGGW. - Mamy problemy z suszą, a to ma bezpośrednie przełożenie na okres wegetatywny drzew i roślin.

Bardzo dobrze to widać po tzw. gatunkach rodzimych, czyli klonach takich jak klon pospolity czy klon jawor. Do tego dochodzą dęby, buki i inne rośliny, które przez całe epoki przyzwyczaiły się do innego rytmu. - Teraz nie do końca sobie z tym dają radę - zaznacza specjalistka. - Inaczej jest, jeżeli chodzi o rośliny obcego pochodzenia. Te są bardziej elastyczne, a to dlatego, że przybyły z innych regionów i dla nich susza może być bardziej typowa lub oswojona.

 

Kiedy jesienią rośliny poczują wiosnę…

Rozmówczyni Anny Depczyńskiej zauważa, że mogą się zdarzyć jednak zjawiska zgoła odmienne. - Gdy przyjdzie jesień, będą niższe temperatury i więcej opadów. Pojawi się także więcej wilgoci kondensacyjnej, która wynika z różnicy temperatur panujących w ciągu nocy i w ciągu dnia - tłumaczy. - Wtedy w przyrodzie miejskiej wiele może się zadziać. Kasztanowce i inne drzewa mogą wypuścić liście i zakwitnąć. Może pojawić się drugi rzut kwiatów u roślin, które z reguły kwitną na początku wiosny.


Posłuchaj
03:25 Czwórka/Pierwsze Słyszę - kolorowa jesień 14.09.2022.mp3 Ewa Zaraś, dendrolożka z SGGW, opowiada o sytuacji hydrologicznej i jej wpływie na okres wegetatywny roślin (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Jak podkreśla specjalistka, jest to zjawisko niepożądane, ponieważ rośliny nie mają możliwości, żeby dojrzeć. Po pierwszych przymrozkach są uszkadzane, co może mieć przełożenie, zwłaszcza w drzewach owocowych, na kolejne zbiory.  


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziRobert Grzędowski

Materiał: Anna Depczyńska

Data emisji: 13.09.2022

Godzina emisji: 7.15