Dramatyczne wyniki badań wielorybów. "Połykają 40 kg mikroplastiku dziennie"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 12:22
- Mikroplastik to prawdziwa plaga w morzach i oceanach. Może zdziesiątkować populację największych organizmów na świecie - mówiła Katarzyna Bilewska z Greenpeace Polska.
Ekolodzy alarmują - mikroplastik w morzach i oceanach to już plaga
Ekolodzy alarmują - mikroplastik w morzach i oceanach to już plagaFoto: Shutterstock.com/Rich Carey

Mikroplastik jest już właściwie wszędzie - naukowcy znaleźli go zarówno na dnie Rowu Mariańskiego, jak i szczycie Mount Everestu. Jest w naszej ludzkiej krwi, ale także w przewodach pokarmowych sympatycznych ogromnych ssaków, czyli wielorybów. Pożerają one nawet 40 kg plastiku dziennie, czyli miliony cząsteczek - to wynik badań naukowców z uniwersytetu w Stanford w Stanach Zjednoczonych. Przeanalizowali oni pokarm, spożywany przez 191 płetwali błękitnych, zwyczajnych i humbaków, żyjących u wybrzeży Kalifornii. 

Zdaniem badaczy problem wynika głównie z tego, że wieloryby odżywiają się najczęściej na głębokości od 50 do 250 metrów, a właśnie tam jest największe stężenie mikroplastiku. - Fiszbinowce otwierają szczękę bardzo szeroko i napełniają ją wodą i znajdującymi się tam organizmami - wymieniała Katarzyna Bilewska z Greenpeace Polska. - Zaś płetwale błękitne, karłowate i humbaki żywią się przede wszystkim planktonem, krylem i drobnymi rybami - wyliczała. - W dużej mierze zwierzęta te połykają więc nie tylko mikroplastik w wodzie, ale też w tych organizmach. Jedzą więc mniej wartościowego pokarmu. Plastik zostaje w ich ciałach i w efekcie, choć są najedzone, są jednocześnie niedożywione - bo brakuje im substancji odżywczych. To tak, jakby maratończyk żywił się wyłącznie żelkami - podkreślała ekspert. 

Posłuchaj
03:51 _PR4_AAC 2022_11_16-06-30-08.mp3 Mikroplastik - współczesna plaga w morzach i oceanach (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Zobacz także:

Naukowcy podkreślają jednocześnie, że wciąż dokładnie nie wiadomo, co dzieje się z mikroplastikiem w ciele wielorybów. - W każdym rokiem tych badań jest coraz więcej, jednak wciąż nie ma ich odpowiednio dużo. Nie da się ukryć, że na brzegach mórz i oceanów znajdowane są martwe wieloryby z wieloma kilogramami plastiku w żołądkach - podkreślała Katarzyna Bilewska. 

Dodatkowo szacuje się, że aż 99 proc. plastiku wieloryby spożywają, konsumując inne organizmy. To - pośrednio - także bardzo zła wiadomość dla człowieka  Przedstawiciele homo sapiens także żywią się m.in. organizmami morskimi. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Martyna Ogonek

Data emisji: 16.11.2022 

Godzina emisji: 06.17

kd/kor