Mikroplastik. "Jest w wodzie i powietrzu, zatruwa nas codziennie"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 21:36
- Drobinki mikroplastiku zalegają zakopane w piasku, schowane pomiędzy kamieniami. Są wchłaniane do gleby, albo spożywane przez ryby. W każdym przypadku ostatecznie lądują na naszych talerzach - mówiła dr Monika Koperska. 
Codziennie wprowadzamy mikroplastik do organizmu wraz z pożywieniem.
Codziennie wprowadzamy mikroplastik do organizmu wraz z pożywieniem.Foto: shutterstock/Almost Green Studio

- W Polsce rocznie zużywamy ok 3,5 mln ton plastiku, głównie do produkcji opakowań. Tylko część tych odpadów trafia do ponownego przetworzenia - wyliczał gospodarz audycji Piotr FiranNiewielkie elementy z plastiku zalegają na plażach i górskich szlakach, ścierają się i z roku na rok rozdrabniają coraz bardziej aż do wielkości ziarenek piasku, których nikt już nie jest w stanie wypatrzeć. Nasze plaże, morza i oceany stają się coraz bardziej przepełnione tym super drobnym mikroplastikiem, a jest on jednocześnie zabójczy dla środowiska i naszego zdrowia.

- Jesteśmy w trakcie procesu coraz poważniejszego nadużywania plastiku - rozpoczął się kilkadziesiąt lat temu. W skali globalnej na dnie morskim znajduje się ok 14 mln ton plastiku, a w jego górnych warstwach pływa 21 mln ton. To ogromne liczby. Nie jesteśmy jeszcze w stanie wyliczyć, jak dużo mikroplastiku spożywamy każdego dnia i jakie konsekwencje może to mieć za wiele lat - podkreślała ekspert. Jak wyliczała, badania w tym zakresie na szeroką skalę rozpoczęły się bardzo niedawno. 

Zdaniem ekspert, mikroplastik w przyrodzie zatacza koło, i każdego dnia zatruwa też ludzi. - Poprzez fotodegradację jest on kruszony do postaci mikro i łatwo go pomylić m.in. z planktonem. Dlatego jest pochłaniany przez mniejsze, a potem większe organizmy żyjące w wodach i ostatecznie ląduje na naszych talerzach - wyliczała.

Posłuchaj
12:16 ekologia 2022_07_12 15_05_02_PR4_Czat_Czworki.mp3 W jakich produktach znajdziemy mikroplastik ? (Czat Czwórki)

Torebki foliowe to duże zagrożenie dla środowiska, a plastik zalega dziś w morzach i oceanach/fot. Shutterstock.com Torebki foliowe to duże zagrożenie dla środowiska, a plastik zalega dziś w morzach i oceanach/fot. Shutterstock.com

Dodatkowo ten mikroplastik znajdujemy w kosmetykach, oznaczony jako PEG. - To tani polimer, który zagęszcza szampony czy żele pod prysznic. Skóra wydaje się gładka po jego użyciu, bo zatyka on pory, a nie dlatego, że ją wygładza - tłumaczyła gość Czwórki. - Jest też w peelingach czy lakierach do paznokci, a w mieszkaniu - w tapetach bądź dywanach. Nosimy go też na sobie w niektórych rodzajach bluz "z polaru" - wyliczała. 

Zobacz także:

Zdaniem dr Moniki Koperskiej, warto używać plastikowych elementów wielokrotnie. Nie sposób uniknąć dziś plastiku w codziennym życiu, ale można zminimalizować jego zgubny wpływ na środowisko. - Chodzi na przykład o sklepowe torby - wyliczała. Jest też "dobry plastik". - W którymś momencie zaczęto nadużywać słowa "ekologiczny", więc dziś chodzi o to, by plastik był biodegradowalny, taki, który powstał z polimerów naturalnych, m.in. mączek kukurydzianych - mówiła gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: dr Monika Koperska (specjalistka chemii konserwatorskiej, popularyzatorka nauki) 

Data emisji: 12.07.2022

Godzina emisji: 15.20

kd

Czytaj także

Pomysł na weekend? Wybierz się na spacer do raju

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 16:50
Ogrody botaniczne zostały otwarte na początku tego tygodnia. Spragnionym zieleni i powietrza Polakom dają okazję cieszenia się przestrzenią i bujnym kwitnieniem.
rozwiń zwiń