Gigant technologiczny oskarża Indie o plagiat

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 12:36
Sprawa ma związek z werdyktem sądowym, który dotyczył praktyk monopolistycznych stosowanych przez Google na rynku indyjskim. Amerykańska firma w odpowiedzi oskarża Indyjską Komisję ds. Konkurencji o splagiatowanie procesu z Europy.  
Siedziba Google
Siedziba Google Foto: achinthamb/ Shutterstock

W ogniu krytyki

Google od jakiegoś czasu jest na celowniku wielu państw, które zarzucają firmie stosowanie praktyk monopolistycznych. Lista krajów, które walczą z praktykami amerykańskiego giganta technologicznego, jest spora. Kary finansowe posypały się z państw Unii Europejskiej i Korei Południowej.

- Google przegrywa sprawę za sprawą odnośnie swoich praktyk monopolistycznych. Dotyczą one choćby systemu Android - tłumaczy Krzysztof Rojek z Anyweb.pl. - Za takie sądy uznają wbudowane aplikacje Google w system Android, który oprócz iPhone'a nie ma na świecie konkurencji.

Google kontratakuje

Tym razem zaatakowały Indie, zarzucając Google wykorzystanie dominującej pozycji i zmuszanie producentów do preinstalowania na smartfonach pakietu aplikacji. Google w odpowiedzi kontratakuje i mówi o plagiacie.

- Problem polega na tym, że Google niedawno przegrał podobny proces w Europie. Indyjski oskarżyciel "pożyczył" sobie nieco danych i argumentów z tej sprawy. Amerykańska firma nie omieszkała tego wytknąć - tłumaczy rozmówca Mateusza Kulika. - Jej przedstawiciele stwierdzili, że oskarżenia są zasadne w środowisku europejskim, jednak nie mają odniesienia do rzeczywistości na rynku indyjskim. Jak dowodzi Google, wydawanie osądu w oparciu o splagiatowane fragmenty europejskiego uzasadnienia są krzywdzące, a werdykt jest niesprawiedliwy.

Zobacz także: 


Monopolistyczne praktyki mają się dobrze

W swoim oświadczeniu Google zauważa, że Indyjska Komisja ds. Konkurencji nie przeprowadziła uczciwego, rozsądnego i wyważonego dochodzenia. - W rzeczywistości nasze praktyki dystrybucji aplikacji mobilnych są prokonkurencyjne, a nie nieuczciwe i monopolistyczne - zaznacza firma w komunikacie.


Posłuchaj
04:58 Czwórka/Pierwsze słyszę - Google 12.01.2023.mp3 O praktykach monopolistycznych Google opowiada Krzysztof Rojek z Anyweb.pl (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

W opinii Krzysztofa Rojka cała ta sytuacja stawia indyjskiego regulatora w niekorzystnym położeniu. - Indyjska Komisja ds. Konkurencji można powiedzieć, że pokpiła sprawę. Co nie zmienia faktu, że Google uskutecznia praktyki monopolistyczne - tłumaczy. - To, że firma nie zmienia sposobu prowadzenia biznesu, oznacza, że nawet pomimo wysokich kar w dalszym ciągu im się to opłaca. Można przypuszczać, że jak długo będzie im się to kalkulowało, będziemy mieć do czynienia z monopolem tego giganta technologicznego. Zapewne to nie ostatnie doniesienia o przegranej sprawie tej firmy.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 12.01.2023

Godzina emisji: 07.15

aw/kor