Polskie Radio
Section05
sąd

Sąd: prezes PiS nie musi prostować słów o filmie Holland. "Armia Putina"

Sąd Okręgowy w Sieradzu oddalił pozew w trybie wyborczym kandydatki na posła z list Lewicy przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu. Chodzi o słowa prezesa Prawa i Sprawiedliwości nt. filmu Agnieszki Holland, że "ci, którzy robią takie filmy, są armią Putina". Sąd uznał, że wypowiedź nie musi być prostowana.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość sąd sądownictwo FILM Agnieszka Holland

Podejrzana o kierowanie grupą przemytników po wpłaceniu kaucji opuściła areszt. Za Ewę M. ręczyli wcześniej posłowie PO

Aktywistka Ewa M. podejrzana o kierowanie grupą przemytników nielegalnych migrantów z Białorusi opuściła areszt. We wtorek Sąd Okręgowy w Siedlcach (Mazowieckie) nie uwzględnił zażalenia prokuratury i obrony na wcześniejszą decyzję sądu dotyczącą tymczasowego aresztowania aktywistki.
Zobacz więcej na temat:  areszt sąd granica imigranci w Europie Platforma Obywatelska POLSKA społeczeństwo

Ziobro o wyroku zakazującym mówienia o filmie Holland: to zamach na wolność słowa

- Zdaniem sądu pani Agnieszka Holland może porównywać polskich żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej do "bandytów", "sadystów" i "niemieckich nazistów" (...) Natomiast ja nie mogę odpowiedzieć na te słowa, stając w obronie funkcjonariuszy, którzy są tak okropnie przez nią wyzywani i obrażani - powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Ziobro sąd Agnieszka Holland film polski wolność słowa POLSKA polityka

Minister Ziobro z zakazem wypowiedzi nt. Holland? W sieci zawrzało, internauci piszą o cenzurze

Film "Zielona granica", który szkaluje Straż Graniczną, jest szeroko komentowany w mediach. Okazuje się, że nie wszyscy mają prawo do jego oceny. Warszawski sąd okręgowy zabronił Zbigniewowi Ziobro wypowiadania się na temat Agnieszki Holland i jej filmu "Zielona granica". - Jest to zabezpieczenie ws. o ochronę dóbr osobistych - poinformował pełnomocnik reżyserki Michał Wawrykiewicz. W sieci zawrzało - internauci masowo komentują decyzję sądu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Ziobro sąd Agnieszka Holland FILM

Afera przemytnicza. Ewa M. pozostanie w areszcie - to za nią poręczyli posłowie PO

Sąd nie uwzględnił zażalenia prokuratury i obrony Ewy M. i podtrzymał wcześniejszą decyzję sądu pierwszej instancji dotyczącą tymczasowego aresztowania aktywistki. Zmienił jedynie termin wpłacenia poręczenia majątkowego. Wydłużył go do 3 października. Kobieta podejrzana jest o kierowanie grupą przemytników nielegalnych migrantów z Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo imigranci w Europie imigracja przemyt kryzys migracyjny 2023 polityka opozycja sąd przestępczość

Joanna Senyszyn przed sądem. Nazwała Żołnierzy Wyklętych "bandą wyrzutków" i "gwałcicielami"

W Sądzie Okręgowym w Gdańsku w poniedziałek rozpoczął się zdalny proces z powództwa Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Wyklętych oraz członków rodzin Żołnierzy Niezłomnych przeciwko prof. Joannie Senyszyn. Dotyczy on wpisów na temat Żołnierzy Wyklętych zamieszczanych przez posłankę w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sąd Joanna Senyszyn Żołnierze Wyklęci sądownictwo

"Konsument musi zrozumieć rzeczywiste ryzyko". TSUE wydaje kolejne orzeczenie w sprawie kredytów frankowych

Na podstawie przekazanych przez bank informacji, konsument powinien zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA kredyt we frankach pozew kredyt walutowy banki sąd Trybunał Sprawiedliwości UE społeczeństwo