"Herosi vs Horrory" - hołd dla superbohaterów i świata grozy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 13:18
- Gra fabularna polega na wcielaniu się w role fikcyjnych postaci, które umieszczone są w konkretnym świecie, realnym lub wykreowanym - mówi Artur Szymała, pomysłodawca gry fabularnej "Herosi vs Horrory". - Nasza łączy świat horroru i superbohaterów - dodaje. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Artem Oleshko/Shutterstock

Artur Szymała ze swymi współpracownikami stworzył grę "Herosi vs Horrory". Żeby sfinansować jej wydanie, założył internetową zbiórkę - zebrał aż 160 procent oczekiwanej kwoty, więc już za kilka miesięcy będziemy mogli cieszyć się tą produkcją. 

- "Herosi vs Horrory" to nie jest planszówka, ale gra fabularna, tzw. role playing game. Grając w nią wraz z przyjaciółmi, wcielacie się w fikcyjne postaci. One umieszczone są w konkretnym settingu, czyli świecie, który może być realnym światem, ale też fantastycznym czy wymyślonym - wyjaśnia gość Czwórki. - W naszej grze gracze będą się wcielali w tytułowych superbohaterów, którzy będą stawali przeciwko potworom z innych wymiarów, horrorów, wszystkich innych potwornych najeźdźców, którzy potocznie w naszej grze zwani są kreatorami - dodaje. 

Wszystkie gry, które zostały stworzone przez Artura i jego zespół, bazują na ich pomysłach, koncepcjach i osadzone są w światach przez nich wymyślonych. - Nasza pierwsza gra to MidGuard, o cybernetycznych wikingach w przyszłości, w kosmosie - przypomina gość Kamila Jasieńskiego. - Tak samo jak w tamtym uniwersum, tak tutaj, w "Herosach vs Horrorach", stworzyliśmy pełne, bogate uniwersum, w którym oddajemy hołd dwóm konceptom. Pierwszy z nich to amerykańskie komiksy o superbohaterach ze stajni DC i Marvela. Drugi ukłon kierujemy w stronę dzieł znanych w popkulturze jako horror Cthulhu i dzieła Lovecrafta. Zabawiliśmy się miksem tych dwóch baz popkulturowych. Wrzucamy graczy w świat, jakiego jeszcze nie było - dodaje.


Posłuchaj
07:28 czwórka pierwsze słyszę 24.02.2023 gra.mp3 O grze "Herosi vs Horrory" opowiada Artur Szymała (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Mechanika gry

Może się wydawać, że grą "Herosi vs Horrory" rządzi duża losowość, bo potrzebne są do niej dwie dwudziestościenne kości (tzw. k20). - Jak we wszystkich grach fabularnych kostki będą służyły do rozstrzygnięcia sytuacji, w których mistrz gry, czyli narrator i osoba, która dba o to, żeby na sesji działy się fajne historie i fajne wydarzenia, stawia przed graczami jakieś wyzwania - wyjaśnia Artur Szymała. - Gdy dochodzi do spornych czy wymagających testów sytuacji, gracz bierze dwie kości. Ustalamy, co będziemy testować. Wynik od 5 oczek do 20 oznacza, że próba została zaliczona - dodaje. 

Gracze, którzy już mieli okazję testować tytuł "Herosi vs Horrory", doceniają jej mechanikę m.in. za metazasoby postaci. - Dzięki temu one mogą kontrolować swoje szczęście i przeznaczenie, co chroni nas przed zbytnią losowością gry, której gracze nie lubią - podkreśla twórca. 

Wydania gry w wersji pdf możemy spodziewać się już za około 6-7 miesięcy, na wersję papierową poczekamy około miesiąca dłużej. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Artur Szymala (twórca gry)

Data emisji: 24.02.2023

Godzina emisji: 8.32

pj