Polskie Radio
Section05
gra

Japońskie RPG - co je odróżnia od klasyków z zachodu

Kiedy mówimy RPG większość graczy myśli o klasykach pokroju Baldurs Gate albo Diablo. Oczywiście Diablo to hack n slash z elementami RPG ale tutaj także pojawia się Fallout, Morrowind lub Skyrim. Kiedy jednak usłyszymy magiczne jRPG każdy ma przed oczami Dark Souls, Final Fantasy lub Persone. Czym jest japońskie RPG oraz co je odróżnia od klasyków z zachodu. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka gaming Łukasz JeffreJ Chmiel gra

FIFA - kura, która znosi złote jajka

Nowa generacja konsol to oczywiście nowe możliwości. W ubiegłym roku premierę PS5 oraz XSX częściowo odpuściły sobie EA Sports oraz Konami. Nie otrzymaliśmy nowoczesnej piłki nożnej, lecz delikatny lifting oraz aktualizację składów. Nic więc dziwnego, że recenzje najnowszej FIF-y są - delikatnie mówiąc - umiarkowane. Jednak coraz więcej mówi się o tym, że gra w FIF-ę staje coraz bardziej kosztowna. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka gaming Łukasz JeffreJ Chmiel fifa gra

Kobieta sędzią na Euro? Coraz więcej kobiet z gwizdkiem na boiskach

Do niedawna rzecz do nie pomyślenia, jednak coraz więcej kobiet pojawia się na rozgrywkach piłki nożnej mężczyzn w roli sędziów. Z Sonią Dziąsko, Sabiną Czarnecką i Magdaleną Figurą-Łyżwą, które zajmują się profesjonalnie sędziowaniem, rozmawiamy o przełamywaniu stereotypów i systemie VAR. Czy na pewno pomaga sędziom w podejmowaniu słusznych decyzji? 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zabawa Kamil Jasieński Piłka nożna VAR gra

LARP – gra, która rozgrywa się w rzeczywistości

Rozgrywki, których uczestnicy przebierają się w postaci z gry i odgrywają swoje role w rzeczywistości, odbywają się pod nazwą LARP (Live action role–playing). Nad ich przebiegiem czuwa mistrz gry, który nawiguje przebieg wydarzeń. Ten rodzaj rozrywki jest naturalnym następstwem czytania książek fantasy. Na czym polega LARP i kto może uczestniczyć w grze? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA gra fantasy fantastyka Łukasz Ciechański

Jak czaturanga stała się grą w szachy

Wiele wieków pracowało na popularność szachów. Ich początki sięgają bowiem IV-VI wieku naszej ery. Wtedy jeszcze gra, z której szachy się rozwinęły, nazywała się czaturanga, a grywano w nią w Indiach. Ostatnio za sprawę popularnego serialu "Gambit Królowej" zainteresowanie szachami wzrosło. - Są przepiękne z punktu widzenia historii, kultury, znaczenia i symboliki - mówi dr Wiktor Szymborskim z Instytutu Historii UJ. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka szachy Jakub Jamrozek gra strategia

Ksawery Tartakower. "W szachach moralne zwycięstwa się nie liczą"

Talent do gry w szachy łączył z zamiłowaniem do aforyzmów. Mawiał: "wygrać jest łatwo, trudno jest przegrać" i dodawał, że "zdarzają się nieudane zwycięstwa i wielkie przegrane". Jako jeden z największych szachowych mistrzów w przedwojennej Polsce na pewno wiedział, co mówi.
Zobacz więcej na temat:  szachy Żydzi Francja olimpiada rozrywka gry gry planszowe gra Rosja Austria I wojna światowa II wojna światowa historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne Wiedeń Paryż Warszawa

Premiera "Cyberpunka 2077". To najbardziej wyczekiwana gra na świecie

- Już w 2019 roku branża gier komputerowych przebiła branże filmową i muzyczną. W tym momencie jest warto około 150 miliardów dolarów rocznie - mówi Michał Stajniak, analityk rynków finansowych. Swoją premierę miała długo wyczekiwana gra "Cyberpunk 2077", która z miejsca stała się światowym bestsellerem. Jej producentem jest polska firma.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych gra gry wideo gry komputerowe gaming

Silver gaming. W co grają nasi dziadkowie i babcie?

Okazuje się, że po nastolatkach grupą wiekową najchętniej sięgającą po gry komputerowe są… seniorzy. – W grach często nie ma znaczenia, kto ile ma lat – mówi Damian Gałuszka, badacz gier z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz gość festiwalu Games Of Impact 2020, na którym poruszony zostanie m.in. temat silver gamingu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej STYL ŻYCIA Wioletta Myszkowska gra gry komputerowe senior