Studenci chcą tworzyć apki

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 08:48
Na Politechnice Warszawskiej od niedawna działa Koło Naukowe Aplikacji Mobilnych. Zainteresowanie studentów działalnością w kole jest ogromne. Na czym polega jego fenomen? 
Studenci tłumnie przybyli na pierwsze spotkanie Koła Naukowego Aplikacji Mobilnych
Studenci tłumnie przybyli na pierwsze spotkanie Koła Naukowego Aplikacji MobilnychFoto: shutterstock/Robert Kneschke

Tuż po 9.15 odwiedzi nas Jan Lewandowski z Koła Naukowe Aplikacji Mobilnych Politechniki Warszawskiej. To Koło jest jednym z najmłodszych na warszawskiej uczelni. Na informację o jego powstaniu odzew był ogromny. Na pierwsze spotkanie Koła przybyły tłumy. Żacy chcą się dowiedzieć, jak tworzyć i utrzymywać aplikacje. Z naszym gościem porozmawiamy o pomyśle na założenie koła i planach na jego rozwój. Zastanowimy się też, co tak mocno ciągnie studentów do aplikacji mobilnych.


W pierwszej godzinie audycji wskoczymy w świat sztucznej inteligencji, która rozwija się błyskawicznie. Tworzona jest po to, by pomagać, ułatwiać i usprawniać wiele spraw, niestety wykorzystywana jest także w niecnych celach - AI pomaga w "oszustwie na wnuczka". Jakiś czas temu, by sklonować czyjś głos, potrzebna była duża próbka dźwiękowa. Dziś do tego wystarczy 30 sekund materiału, może być to nawet filmik z TikToka. Hany Farid, profesor kryminalistyki cyfrowej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, zauważa, że 1 na 7 przestępstw tego typu w USA odbywa się przy użyciu technologii deepfake voice. Czy da się temu zapobiec?

W "Pierwsze słyszę" zajmiemy się też tematem turystyki porodowej. W ciągu ostatniego roku do Argentyny przybyło około 10 tysięcy ciężarnych Rosjanek. Zgodnie z prawem ziemi osoba urodzona na terytorium Argentyny otrzymuje obywatelstwo tego kraju. Co więcej, rodzice mogą dość łatwo ubiegać się o paszport, który umożliwia podróżowanie m.in. do Unii Europejskiej. Kto organizuje takie "wycieczki"? Jak radzi sobie z tym procederem argentyńska służba imigracyjna? Jakie ułatwienia daje argentyński paszport?

W Czwórce także nie zabraknie informatora maturalnego, serwisu sportowego, przeglądu prasy i serwisu kulturalnego.

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" - w środę (29.03) o godz. 7.00 - zaprasza Kamil Jasieński.

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka studenci