Poniedziałek zaczniemy rowerowo i kulinarnie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 10:39
Naszym gościem będzie Agata Głowacka, która podpowie jak gotować "łatwe rzeczy". Zajmiemy się też projektem młodych konstruktorów z Poznania, który ma szansę poprawić rowerową pracę kurierów. 
Już od samego poranka warto być z Czwórką
Już od samego poranka warto być z CzwórkąFoto: Shutterstock

Po godzinie 8.00, gościem Kamila Jasieńskiego będzie Agata Głowacka, instagramerka, która "gotuje łatwe rzeczy". Jak sama mówi, nie lubi gotować według przepisów, skrupulatnie odważać, mierzyć i porcjować. W kuchni ceni "fristajl" i spontaniczne podejście do gotowania. Czasem odtwarza przepisy sentymentalne - na kiełbaskę z grubo krojonymi frytkami, albo makaron z truskawkami. Czasem wymyśla coś z tego, co znajdzie w lodówce. To dania jednorazowe - nigdy więcej nie udadzą się tak samo. Swoimi kulinarnymi opowieściami dzieli się z innymi w  mediach społecznościowych.

Sprawdzimy też jak ma się rynek kurierski. Okazuje się, że coraz częściej kuriery przesiadają się na rowery cargo. To trend, który jako pierwszy został zaobserwowany w zachodniej Europie, a teraz przenosi się również do Polski. Jego popularność doceniają też zwykli użytkownicy. Niekiedy barierą jest cena, ale tę zamierzają pokonać młodzi konstruktorzy z Poznania. Ich projekt jest tańszy i lżejszy. Szymon Majchrzak sprawdzi na czym polega innowacyjność pomysłu poznaniaków, a także czy to dobre, praktyczne rozwiązanie by paczki dostarczać w ten sposób. Z pewnością ma ono plusy ekologiczne. 

W porannym paśmie Czwórki zaprosimy także na przegląd prasy i serwis sportowy.

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w poniedziałek (15.05) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

pj

 

Zobacz więcej na temat: Czwórka kulinaria gotowanie