"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Skąd się wzięła "niespodzianka"?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 08:05
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Tym razem sprawdzamy, skąd się wzięło słowo "niespodzianka".
W audycji Pierwsze słyszę sprawdzamy skąd się wzięło słowo niespodzianka.
W audycji "Pierwsze słyszę" sprawdzamy skąd się wzięło słowo "niespodzianka".Foto: shutterstock/wavebreakmedia
  • W audycji "Pierwsze słyszę" mówimy o ciekawostkach związanych z językiem polskim. 
  • W nowym odcinku cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" sprawdzamy, skąd się wzięło słowo "niespodzianka".
  • Ten wyraz pojawia się w literaturze dopiero w XIX wieku i jest to derywat od przymiotnika "niespodziany".

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w audycji "Pierwsze słyszę" poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem sprawdzamy, co oznacza "niespodzianka". 

Na stronie NCK "Ciekawostki językowe/Ojczysty - dodaj do ulubionych" można przeczytać: najprzyjemniejszym świątecznym prezentem, podarkiem czy podarunkiem jest chyba "niespodzianka". Co zaskakujące, wyraz "niespodzianka" pojawia się w literaturze dopiero w XIX w.

Jest to derywat od przymiotnika "niespodziany" (a ten z kolei od zaprzeczonego czasownika "spodziać się", do dziś zachowanego tylko w postaci wielokrotnej: spodziewać się). Rozpowszechniona tak późno "niespodzianka" zastąpiła wcześniejszą "siurpryzę", występującą także w postaci zdrobniałej "siurpryzka". Te sympatyczne pożyczki z francuskiego (fr. surprise) dzisiaj są już niemal całkiem zapomniane, a jeszcze Żeromski używał ich bez żadnego nacechowania stylistycznego.


Posłuchaj
01:18 CZWORKA/Pierwsze słyszę - ojczysty niespodzianka 05.12.2023.mp3 "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Skąd się wzięła "niespodzianka"? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 7.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

Język polski należy do najtrudniejszych języków świata. Badanie pochodzenia słów i ich ewolucji to fascynująca podróż przez historię i zwyczaje. Martyna Matwiejuk w audycji "Pierwsze słyszę" o godz. 7.30 do końca roku będzie wyjaśniać, dlaczego niektóre memy powodują, że "śmiejemy się do rozpuku", sprawdzi też językowy rodowód "kundla", skąd się wziął "majsterklepka" i jaką miarą jest "łut szczęścia". 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 7.30, zaprasza Martyna Matwiejuk.

mat. pras./kd/aw/pj

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Czy słowo "beton" jest międzynarodowe?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 08:00
Język polski kryje wiele ciekawostek. Niektóre słowa znane są niewielu, inne znają wszyscy i w dodatku nie tylko w Polsce. Tak jest ze słowem "beton", o którym możemy powiedzieć, że jest międzynarodowe, a w dodatku ma dwa znaczenie. Wyjaśniamy je w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Kajakarstwo to nie wioślarstwo

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 07:40
 O ciekawostkach językowych rozprawiamy w Czwórce w każdy wtorek i czwartek w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Tym razem sprawdziliśmy, dlaczego kajakarstwo nie jest wioślarstwem. 
rozwiń zwiń