Grinch boty - zmory współczesnego e-handlu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 16:30
Z roku na rok jest ich coraz więcej i coraz bardziej utrudniają nam robienie zakupów w sieci. W nierównym starciu z "grinch botami" ciągle jesteśmy na przegranej pozycji. 
Premiera filmu Grinch w Nowym Jorku
Premiera filmu Grinch w Nowym JorkuFoto: lev radin/shutterstock.com

Posłuchaj
03:31 [CZWORKA]Pierwsze slysze (PCM) 16 grudzień 2020 grinch.mp3 Jak "grinch boty" psują nam święta? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 "Grinch boty" nazwę zawdzięczają bohaterowi książki Dr. Seussa - Grinchowi, który nienawidził świąt i podobnie jak on, robią wszystko, żeby zepsuć nam świąteczne zakupy. - "Grinch boty" to automaty, które masowo wykupują towary w internecie, zwłaszcza limitowane edycje butów, torebek czy sprzętu elektronicznego - tłumaczy Piotr Kupczyk z Kaspersky Lab Polska. - Transakcje przeprowadzają na rzecz tego, kto je wynajął. To mogą być zarówno cyberprzestępcy, którzy chcą zaszkodzić marce albo usłudze online jak i firmy czy ludzie, którzy wynajęli taki szkodliwy "kod", żeby kupić duże ilości czegoś, co cieszy się popularnością i potem sprzedać dalej i drożej.

Grinch Zwiastun / TylkoHity 

Według najnowszych szacunków przy okazji gorących premier czy świątecznych promocji boty mogą generować nawet 90 proc. ruchu na stronie sklepu oraz odpowiadać za 2/3 złożonych zamówień. O złośliwości "grinch botów" przekonali się ostatnio klienci, którzy planowali kupno najnowszego Playstation. - Po pierwszych egzemplarzach, które trafiły na rynek, na internetowych aukcjach na całym świecie pojawiło się mnóstwo ofert w absurdalnych cenach - opowiada rozmówca Martyny Ogonek. - Wszędzie tam, gdzie obserwujemy wzmożony ruch zakupowy, jest duże prawdopodobieństwo występowania tego zjawiska. 

Posłuchaj także:

Niestety eksperci od cyberprzestępczości nie mają dla nas dobrych wiadomości. Twierdzą, że problem "grinch botów" będzie narastał, ponieważ niektórym markom sztucznie generowane zainteresowanie jest na rękę.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 16.12.2020

Godz. emisji: 06.15

kul/pj