Ogólnopolski Tydzień Wege. Nie tylko dla tych przekonanych

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 12:11
Ogólnopolski Tydzień Wege to impreza promująca wegetarianizm i weganizm. - W Polsce ten styl życia jest coraz bardziej popularny, co bardzo nas cieszy - mówił Cezary Wyszyński z Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt - Viva!.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/RossHelen

studenci egzamin komputer nauka zdalna lekcja free shutt 1200 .jpg
Edukacja klimatyczna w Polsce. "Mamy wciąż spore braki"

Jak przekonywał gość Czwórki, w ostatnich latach pod względem społecznej świadomości dotyczącej spożywania mięsa w Polsce wiele się zmieniło. - I to na lepsze. Pamiętam, jak zaczynaliśmy, to były zupełnie inne czasy, a dieta wegańska kojarzona była z czymś "sekciarskim" i zupełnie niezdrowym. Produktów tego typu było na rynku niewiele i trzeba było na nie mocno polować. Do tego nie były smaczne, a my nie potrafiliśmy ich przyrządzać, bo nie było specjalistycznych książek kucharskich. Teraz roi się od lokali i sklepów z taką żywnością, a większe marki - nawet te "typowo mięsne" - mają całe linie produktów wege - mówił Cezary Wyszyński z Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt - Viva! - organizatora imprezy. 

Posłuchaj
10:56 czwórka pierwsze słyszę 13052021.mp3 Ogólnopolski Tydzień Wege - co będzie się działo podczas tegorocznego wydarzenia? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Posłuchaj także:

shutterstock buty obuwie moda 1200.jpg
Ekologiczna moda - jak to się robi?

Tegoroczna, 15. odsłona Ogólnopolskiego Tygodnia Wege odbędzie się odbędzie się 24-30 maja, już po raz 15. Pierwszy dzień poświęcony będzie kuchni "zero waste". - Zaprosimy na warsztaty, których tematem będzie, jak nie marnować żywności i przygotowywać dania z tego, co nam zostaje w kuchni - mówił Cezary Wyszyński. W ramach imprezy odbędą się także m.in. warsztaty dotyczące polskiej kuchni regionalnej i potraw roślinnych. Uczestnicy Tygodnia Wege będą także mogli wziąć udział w panelach o zdrowiu, m.in. wpływie diety roślinnej na cerę, będą też panele eksperckie "wege dla klimatu". - Nasza dieta i klimat to związek nierozerwalny, z którego warto zdawać sobie sprawę - mówił gość Czwórki. Tematami będą także wegańskie kosmetyki i moda ekologiczna. 

ZOBACZ TAKŻE "Kocham Puszczę". Co możemy zrobić dla lasów?

Wydarzenie skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych zmianą nawyków żywieniowych z różnych powodów - dla zwierząt, zdrowia i środowiska. Z uwagi na panującą pandemiczną sytuację wydarzenia tegorocznej edycji przenoszą się do sieci, wszystkie transmisje będą bezpłatne. 

***

Tytuł audycji: "Pierwsze słyszę"

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Cezary Wyszyński (Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt - Viva!)

Data emisji: 13.05.2021

Godzina emisji: 8.13

kd