Mata, Young Leosia, a może Quebonafide - kto jest twoim genetycznym bliźniakiem?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 14:14
W odpowiedzi na wyzwanie Fundacji DKMS, która walczy z nowotworami krwi, uczniowie sprawdzili, jakie jest prawdopodobieństwo, że stołeczne gwiazdy rapu są czyimiś genetycznymi bliźniakami. 
Czy Quebonafide jest twoim genetycznym bliźniakiem?
Czy Quebonafide jest twoim genetycznym bliźniakiem? Foto: Justyna Tylczyńska

Uczniowie Kuba i Luigi w swoich mediach społecznościowych obliczyli, jakie jest prawdopodobieństwo pokrewieństwa ze znanymi polskimi raperami osób zamieszkałych w okolicach Warszawy. W ten nietypowy sposób starają się przekonać jak najwięcej ludzi do zostania potencjalnymi dawcami szpiku.

- Ta analiza jest bardzo ciekawa, bo wykazała, że w zasadzie każdy z nas w jakimś procencie jest zgodny z dowolnym raperem, którego sobie wybierzemy - mówi Agnieszka Zielonka z Fundacji DKMS. Jak podkreślała, badania uczniów miały jednak drugie, bardzo potrzebne dno. - Chodzi o to, by pokazać, że bez względu na to, kim jesteśmy i co robimy, jesteśmy ze sobą w jakiś sposób spokrewnieni. A to pokrewieństwo właśnie może uratować drugiemu człowiekowi życie - tłumaczyła gość Czwórki.

Mata czy Young Leosia - sprawdź, z kim jesteś spokrewniony

Jak wynika z badań młodych naukowców, z Matą każdy z nas spokrewniony jest w 0,008 procentach, z Quebonafide - w 0,0077 procentach, a z Young Leosią - w 0,0062 procentach. - Znalezienie zgodnej z nami osoby to w najlepszym przypadku prawdopodobieństwa 1 do 20 000, a w najgorszym nawet do kilku milionów. Wszystko zależy od tego, jak bardzo nasz genotyp jest skomplikowany - podkreślała Agnieszka Zielonka. - W tych konkretnych badaniach pokazano, że poprzez pokrewieństwo możemy pomóc naszemu bliźniakowi genetycznemu.

Jak oddać szpik i pomóc ratować czyjeś życie? 

Żeby odkryć, czy mamy bliźniaków genetycznych, czyli odkryć nasze pokrewieństwo z drugim człowiekiem i móc pomagać, warto zarejestrować się w jednym z ośrodków dawców szpiku. - W Polsce jest ich kilkanaście, a jednym z nich jest Fundacja DKMS - podkreślała Agnieszka Zielonka. - Można to zrobić przez internet, a kiedy będziemy już w bazie, nasze dane za każdym razem sprawdzane będą pod kątem zgodności z konkretnym pacjentem, który poszukuje genetycznego bliźniaka - tłumaczyła ekspert. - Jeśli zgodność występuje, fundacja kontaktuje się z taką osobą, by potwierdzić jej chęć udzielenia pomocy. Potem rusza proces polegający na pobraniu krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy - wyliczała. 

Posłuchaj
03:50 _PR4_AAC 2021_12_22-06-14-36.mp3 Genetyczni bliźniacy wśród raperów? Sprawdź, jaki masz genotyp i oddaj szpik (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Jak tłumaczyła gość Czwórki, każdego dnia do bazy dołączają kolejni chętni, by poprzez swoje genetyczne pokrewieństwo pomóc ratować ludzkie życie. - Staramy się, by każdy znalazł tu coś inspirującego i poczuł taką chęć pomagania - podkreślała Agnieszka Zielonka.

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Mateusz Kulik

Data emisji: 22.12.2021

Godzina emisji: 6.15

kd