Bezpieczeństwo w sieci. "Modne aplikacje mogą wyłudzać dane"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 12:04
- Jedną z podstawowych zasad, jakich należy przestrzegać, jest to, by nie klikać w podejrzane linki albo wiadomości, przesyłane do nas przez nieznane osoby. W praktyce zdarza nam się to robić - mówi Tomasz Bołcun z ClickMeeting.
Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?zdjęcie ilustracyjne
Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?/zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/igorstevanovic

Ostatnie dwa lata, czas pandemii, zmieniły zdecydowanie nasze przyzwyczajenia dotyczące korzystania z internetu. Z raportu "Prywatność online. Opinie użytkowników i dobre praktyki" wynika, że ponad 57 proc. Polaków uważa, iż dba o swoją prywatność w sieci, a niemal 40 proc. badanych używa trybu incognito w przeglądarce.

- Jeśli rejestrujemy się do jakiejś usługi, powinniśmy dobrze zastanowić się, w jakim celu będą wykorzystywane nasze dane i czy rzeczywiście ta usługa jest nam niezbędna - mówił Tomasz Bołcun z ClickMeeting. Sprawdźmy politykę prywatności, którą akceptujemy i to, czy zakres danych, jakimi musimy się podzielić, jest adekwatny do usługi, która będzie świadczona - wyliczał. 

Jak tłumaczył gość Czwórki, nie warto pod wpływem impulsu instalować aplikacji, które akurat są "modne". - Oferują one jakąś fajną usługę, typu produkcja memów, ale możemy za nie zapłacić bardzo wysoką cenę. Przestrzegam przed tym, bo z reguły mają one dostęp do wielu naszych danych osobowych - podkreślał ekspert. 

Jak zaznaczał, w Polsce świadomość użytkowników rośnie i zdajemy sobie sprawę - teoretycznie - z zagrożeń, jakie niesie ze sobą niekontrolowane użytkowanie internetu. - Jedną z podstawowych zasad, jakich należy przestrzegać, jest to, by nie klikać w podejrzane linki albo wiadomości, jednak oczywiście w praktyce zdarza nam się to robić, a wyłudzenia mają potem miejsce - tłumaczył Tomasz Bołcun.

Posłuchaj także:

 
Posłuchaj
06:32 _PR4_AAC 2022_03_17-08-14-37.mp3 Jak dbać o prywatność w sieci? Mówi Tomasz Bołcun (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Warto więc kierować się zdrowym rozsądkiem. - Bo żadne zabezpieczenia tego za nas nie zrobią - podkreślał. - Nie powinniśmy podawać danych, bo na przykład chcemy przeprowadzić w sieci kalkulację, a nie znamy firmy, nie czytaliśmy polityki prywatności - wyliczał. - Jeśli chcemy zweryfikować, czy strona, na którą weszliśmy, jest rzeczywiście tą, za którą się podaje, warto kliknąć choćby kłódeczkę w górnym rogu - polecał. Analogicznych zasad powinniśmy przestrzegać, jeśli chcemy rejestrować się na spotkania online.

Posłuchaj
07:54 _PR4_AAC 2022_03_17-08-26-54.mp3 Co zrobić, gdy nasza tożsamość zostanie skradziona? Mówi dr Krzysztof Wojewodzic z Eskoli (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Tomasz Bołcun (brand manager ClickMeeting)

Data emisji: 16.03.2021

Godzina emisji: 7.15