Polskie Radio
Section05
bezpieczeństwo danych

Wyciek danych z warszawskiego ratusza. UODO analizuje sprawę

Urząd Ochrony Danych Osobowych potwierdził otrzymanie zgłoszenia naruszenia ochrony danych od prezydenta Warszawy w sprawie udostępnionych numerów ksiąg wieczystych. - Sprawa jest obecnie analizowana. Ze względu na wstępny charakter zgłoszenia, o podjęciu dalszych działań będziemy mogli zadecydować po wyjaśnieniu wszelkich okoliczności - przekazał rzecznik prasowy UODO Adam Sanocki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dane osobowe Warszawa mazowieckie regiony bezpieczeństwo danych

Ekspert: koszty cyberataków są ogromne i trudne do oszacowania. Firmy często nawet o nich nie wiedzą

- Koszty cyberataków są ogromne i bardzo trudne do oszacowania, bo nie chodzi tylko o wyłudzenia pieniędzy czy niemożność świadczenia usług, ale także koszty wizerunkowe. Firmy często o atakach nie wiedzą albo o nich nie mówią - mówi Igor Protasowicki z Wyższej Szkoły Bankowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma bezpieczeństwo danych cyberatak cyberbezpieczeństwo koszty strata wizerunek

Nie chcemy dzielić się danymi z instytucjami publicznymi. Pod tym względem jesteśmy na szarym końcu UE

Polacy nie są gotowi dzielić się prywatnymi danymi na potrzeby programów publicznych – wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Taką gotowość deklaruje mniej niż połowa respondentów. Tylko 45,2 proc. respondentów byłoby skłonnych podzielić się danymi o nawykach zdrowotnych, takich jak sen czy dieta na potrzeby publicznego programu profilaktycznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo danych badania sektor publiczny zaufanie umiejętności cyfrowe cyfryzacja cyberbezpieczeństwo biometria

"Bardzo dużo zależy od naszej świadomości". Ekspert o udostępnianiu danych biometrycznych

- Dane biometryczne są z nami od bardzo dawno, większości osób korzysta np. z odblokowywania telefonów przy pomocy czytnika linii papilarnych czy rozpoznawania twarzy. Paszporty również posiadają odcisk palca, który nas identyfikuje. Nie jest to nowa technologia, ale będzie wchodziła w coraz szerszy zakres naszego życia - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Muszyńska, ekspert ds. bezpieczeństwa danych i informacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA bezpieczeństwo danych Unia Europejska społeczeństwo

Nowy "wspaniały" świat technologii cyfrowych

"Made in China 2025" kontra "Clean Network", program czystej sieci. Trwa rywalizacja Chin i Ameryki o to, które z mocarstw będzie bardziej zaawansowane technologicznie, a w konsekwencji - które będzie mocniej wpływało na rozwój świata. Nowy podział przebiega już nie wg granic ideologicznych, ale technologicznych i cyfrowych. Oto czas czwartej rewolucji przemysłowej, której symbolem jest znak 5G, nowej generacji internetu.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo społeczeństwo informacyjne ŚWIAT Chiny USA konflikty międzynarodowe technologie mobilne bezpieczeństwo danych Michał Żakowski Trójka

Ekspert: Polacy są coraz bardziej przekonani do cyfryzacji usług

- Wielu Polaków w tym mijającym roku założyło tzw. Profil Zaufany, czyli elektroniczne uwierzytelnianie się w sieci. Tych profili do dzisiaj jest już 4,5 mln - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Krzysztof Szubert, członek Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Cyfryzacji cyfryzacja internet bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo danych cyberbezpieczeństwo POLSKA Polskie Radio 24