Polskie Radio
Section05

bezpieczeństwo danych

Wyłudził miliard dolarów. Zaoferowano ogromną nagrodę

Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Australia nałożyły sankcje na obywatela Rosji Dmitrija Choroszewa, który został zidentyfikowany jako jeden z liderów LockBit. Ta grupa hakerska jest odpowiedzialna za wyłudzenie ponad miliarda dolarów od tysięcy ofiar na całym świecie. Departament Stanu USA za pomoc w zatrzymaniu mężczyzny zaoferował 10 milionów dolarów nagrody.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania USA Rosja GOSPODARKA cyberprzestępczość

W NASK powstał Pion Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni

W NASK powstał Pion Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni, którego celem będzie walka z dezinformacją. Zespół będzie m.in. badał kampanie dezinformacyjne, analizował wpływy rosyjskich siatek na polską przestrzeń informacyjną i weryfikował treści audiowizualne udostępniane w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  dezinformacja deepfake sztuczna inteligencja bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo w intenecie nask

Bezpieczeństwo w sieci. Polska pracuje nad unijnym zapisem

Unijny akt o usługach cyfrowych obowiązuje już w Unii Europejskiej. W Ministerstwie Cyfryzacji odbyły się konsultacje dotyczące ogólnych założeń, na których ma być oparta polska ustawa wdrażająca regulację. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w internecie, a także doprecyzować kwestie dotyczące moderowania treści.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA internet algorytmy media społecznościowe

Cyberbezpieczeństwo - jakie zasady zachować, żeby nie zostać zhakowanym?

W Czwórce wiele miejsca poświęcamy cybebezpieczeństwu. Tym razem wraz z Joanną Wziątek, specjalistką od cyberbezpieczeństwa, podpowiadamy jakie zasady zachować, żeby nie zostać zhakowanym. Sprawdzamy też, co zrobić, żeby wraz z utratą smartfona nie stracić wszystkich danych.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe cyberbezpieczeństwo bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo w intenecie cyberprzestępczość sztuczna inteligencja

"To historyczny moment”. Jest wstępne porozumienie w UE ws. przepisów o sztucznej inteligencji

Jest wstępne porozumienie w Unii Europejskiej w sprawie przepisów o sztucznej inteligencji. Po 3-dniowym maratonie negocjacyjnym przedstawiciele unijnych krajów i europosłowie uzgodnili kompromisowe rozwiązania. To będą pierwsze na świecie kompleksowe przepisy dotyczące korzystania ze sztucznej inteligencji. Teraz jeszcze muszą być doprecyzowane szczegóły porozumienia, a później muszę one być jeszcze zatwierdzone przez unijne rządy i Parlament Europejski.
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja Unia Europejska przepisy bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo w intenecie

Już można zastrzec numer PESEL. Po co to robić?

Już możemy zastrzec swój numer PESEL. Faktyczne skutki to działanie przyniesie 1 czerwca, gdy właściwe instytucje wdrożą obowiązek sprawdzania czy nasz PESEL jest zastrzeżony czy nie. - Zastrzeżenie to nasza dobrowolna możliwość. Gorąco do tego zachęcamy - mówi Katarzyna Kopytowska, dyrektor Departamentu Rejestrów Państwowych w Centralnym Ośrodku Informatyki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan pesel zastrzeżenie numeru PESEL bezpieczeństwo

Trwa nabór do programu "Twoje dane – Twoja sprawa"

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zaprasza szkoły i placówki doskonalenia nauczycieli do uczestnictwa w ogólnopolskim programie edukacyjnym "Twoje Dane – Twoja Sprawa". Od 1 września do 30 listopada br. placówki oświatowe będą mogą zgłaszać swoje uczestnictwo w XIV edycji tego programu. W tym roku szkolnym tematem przewodnim programu będzie ochrona danych osobowych w mediach społecznościowych i nie tylko.
Zobacz więcej na temat:  dane osobowe bezpieczeństwo w intenecie patronatPRD