Polskie Radio
Section05
bezpieczeństwo danych

Vlop! - aplikacja, której nie ma. Nowe przepisy dotyczące mediów społecznościowych

"Scrolluj więcej, śpij mniej" - m.in. tak reklamowała się aplikacja Vlop!, która, jak się okazało, nie istnieje, a kampania była akcją Fundacji Panoptykon, która walczy o to, by algorytmy platform internetowych były dla nas bezpieczniejsze. 25 sierpnia weszło nowe unijne prawo dotyczące platform internetowych. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Mateusz Kulik media społecznościowe internet bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo danych

Rozpoczęcie XIV edycji programu "Twoje dane - Twoja sprawa"

Urząd Ochrony Danych Osobowych zaprasza szkoły i placówki doskonalenia nauczycieli do uczestnictwa w ogólnopolskim programie edukacyjnym "Twoje Dane – Twoja Sprawa". Od 1 września do 30 listopada br. placówki oświatowe mogą zgłaszać swoje uczestnictwo w XIV edycji tego programu. W tym roku szkolnym tematem przewodnim programu będzie ochrona danych osobowych w mediach społecznościowych i nie tylko. Polskie Radio Dzieciom już po raz kolejny objęło patronatem medialnym program "Twoje dane - Twoja sprawa".
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD dane osobowe uodo bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo danych dzieci radio dla dzieci

Wirus z gniazdka? Ładowanie smartfonów przez publiczne porty USB może być niebezpieczne

Ładowanie smartfona przy pomocy publicznych portów USB jest wygodne, ale może grozić np. zainfekowaniem telefonu złośliwym oprogramowaniem - ostrzega serwis ChronPESEL.pl. Aby uniknąć zagrożenia, eksperci radzą w takich sytuacjach używać własnego kabla USB, który nie pozwala na przesyłanie danych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA bezpieczeństwo danych smartfon usb cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo. Jak zabezpieczyć hasło przed hakerem?

Kilka dni temu doszło do gigantycznego wycieku danych w internecie, m.in. loginów, haseł i innych zabezpieczeń. Wiele osób zastanawia się, jak uchronić się przed taką sytuacją. - Do każdego serwisu powinniśmy mieć osobne i trudne hasło - podpowiada w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Wziątek-Ładosz, specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa. W jaki sposób sprawdzić, czy nasze hasła z portali społecznościowych są na liście wycieku?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek bezpieczeństwo bezpieczeństwo danych

Colloportus - uratuje nas przed kruczkami regulaminów?

Niewielu z nas czyta regulaminy mediów społecznościowych. Są długie, zawiłe i niezrozumiałe. Młodzi ludzie ruszają użytkownikom social mediów na ratunek, tworzą Colloportusa, projekt, który ma pomóc rozwiązać problem gromadzenia i zarządzania danymi osobowymi użytkowników przez popularne aplikacje społecznościowe czy strony internetowe. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jeremi Angowski media społecznościowe bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo danych

"Na jaką przynętę dasz się złapać" - bezpłatne webinarium dla uczniów i nauczycieli

W czwartek, tj. 13 kwietnia br., Urząd Ochrony Danych Osobowych i Urząd Komunikacji Elektronicznej organizują b.  Wydarzenie to jest adresowane do nauczycieli oraz uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Jego tematem przewodnim będzie ochrona danych osobowych w kontekście wyłudzeń danych osobowych przez Internet. Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym ogólnopolskiego programu "Twoje dane – Twoja sprawa"
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD uodo bezpieczeństwo danych

Aplikacje aktualizuj natychmiast. Ale dlaczego we wtorek?

Korzystanie z urządzeń elektronicznych stało się dla nas codziennością. Smartfony, tablety, laptopy czy komputery stacjonarne pomagają nam w pracy, zabawie oraz komunikacji z innymi ludźmi. Jednakże aby cieszyć się ich pełną funkcjonalnością, musimy regularnie aktualizować oprogramowanie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe aplikacje mobilne aplikacje bezpieczeństwo danych cyberbezpieczeństwo cyberprzestępczość

Atak Rosji na Ukrainę. KPMG: co piąta firma odnotowała wzrost cyberataków od czasu wojny

W ubiegłym roku 58 procent firm w Polsce odnotowało przynajmniej jeden incydent polegający na naruszeniu bezpieczeństwa - wynika z 6. raportu KPMG "Barometr cyberbezpieczeństwa". W tym samym okresie co piąte przedsiębiorstwo zaobserwowało wzmożoną aktywność hakerską przeciwko niemu w związku z atakiem Rosji na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo cyberatak przedsiębiorstwo bezpieczeństwo danych wojna na Ukrainie Rosja

TikTok budzi wątpliwości kanadyjskiego wywiadu. Chińska aplikacja pobiera zbyt dużo prywatnych danych

Kanadyjski wywiad elektroniczny przygotowuje zalecenia w sprawie chińskiej aplikacji TikTok i ostrzega użytkowników, by nie zezwalali na dostęp instalowanych aplikacji do prywatnych danych. TikTok zapewnia, że dane Kanadyjczyków przechowuje w Singapurze i USA, a firma powtarza, że jest gotowa do współpracy z rządem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Kanada media społecznościowe bezpieczeństwo danych dane osobowe Chiny aplikacja mobilna wywiad

Komisja Europejska wezwała kraje UE do przeprowadzenia "stress testów" infrastruktury krytycznej

Komisja Europejska wezwała kraje członkowskie Unii do przeprowadzenia "stress testów" infrastruktury krytycznej. Chodzi o szczegółowe sprawdzanie zabezpieczeń najważniejszych obiektów, by możliwie przygotować się między innymi na rosyjskie cyberataki i akty sabotażu.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska infrastruktura krytyczna infrastruktura bezpieczeństwo energetyczne bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo danych

Rośnie liczba ataków hakerskich. Wiceminister Małecki: rodzime rozwiązania cyfrowe są dla nas szczególnie ważne

W ciągu ostatnich dwóch lat liczba ataków hakerskich zarówno na konta osób prywatnych, jak i firm oraz instytucji publicznych zwiększyła się wielokrotnie. Cyberatak na urząd może wzbudzić poczucie zagrożenia i zniechęcać do usług cyfrowych. W sytuacji zagrożenia wojennego rodzime rozwiązania cyfrowe są szczególnie ważne, bo pozwalają rozwijać suwerenność cybernetyczną - stwierdził wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyberbezpieczeństwo technologia przemysł 4.0 bezpieczeństwo danych cyberprzestępczość haker Ministerstwo Aktywów Państwowych