Hyperion - najwyższe drzewo na świecie. Polska ma swoją Helenę

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 14:59
Najwyższym drzewem na świecie jest Hyperion, gigantyczna sekwoja, która rośnie w Stanach Zjednoczonych. W naszym kraju ten rekord należy do daglezji, zwanej Heleną.  
Widok z dołu na Hyperiona w Kalifornii
Widok z dołu na Hyperiona w KaliforniiFoto: Shutterstock.com/Stephen Moehle

- Najwyższym drzewem świata jest przedstawiciel sekwoi wieczniezielonej, ale mamy także przedstawiciela daglezji zielonej i przedstawiciela mamutowca olbrzymiego. Pierwsze z tych drzew ma bez mała 120 metrów wysokości i zostało ochrzczone imieniem Hyperion - tłumaczyła dr hab. Ewa Zaraś, architekt krajobrazu i dendrolog. - Hyperion ma wysokość ok. 40 pięter, czyli tyle, co radiostacja gliwicka - podkreślała ekspert. Drzewo rośnie na obszarze Parku Narodowego Redwood w północnej Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. 

Wyróżniamy też najwyższe drzewo w Europie. - Jest nim jeden z gatunków eukaliptusa. Drzewo to rośnie na stoku gór w Portugalii - mówiła gość Czwórki. - W historii najwyższym drzewem, zmierzonym przez człowieka - który najpierw ściął to drzewo, a dopiero potem je zmierzył i chyba wówczas nad tym zapłakał - był eukaliptus królewski. Drzewo to miało łącznie 143 metry długości - wyliczała dr Ewa Zaraś. 

Sprawdź także:

Najwyższe drzewo w Polsce - Helena

Najwyższym drzewem w Polsce jest daglezja zielona, która ma ponad 120 lat i rośnie w okolicach Wrocławia. - To przybysz z Ameryki Północnej. Drzewo, które sprowadzono do Europy gównie z powodów leśnych - jako służące do produkcji drewna, ale także drzewo parkowe ze względu na swoją wyjątkową urodę - mówiła dr hab. Ewa Zaraś. - Nasza najwyższa daglezja ochrzczona została imieniem Helena i ma 59,55 m. Jej najświeższy pomiar wykonany został na początku października tego roku - podkreślała ekspert. 

Posłuchaj
05:30 drzewa_PR4_AAC 2022_10_14-08-34-19.mp3 O najwyższych drzewach na świecie opowiada dr hab. Ewa Zaraś (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

Czy warto przytulać się do drzew?

Może to przynieść bardzo dobre efekty. - Drzewa, ale również inne rośliny, syntetyzują przeróżne substancje. Nazywamy je - w przypadku drzew i krzewów - fitoncydami. To lotne olejki zapachowe, które potrafimy wyczuć już w pierwszym kontakcie - tłumaczyła dr hab. Ewa Zaraś. - W bardzo dobry sposób stymulują one nasz organizm i są na to twarde naukowe dowody. Chodzi o nasz układ odpornościowy i nerwowy, a także oddechowy, bo rośliny doskonale oczyszczają, ale i nawilżają powietrze - podkreślała gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 14.10.2022

Godzina emisji: 18.14

kor