Polskie Radio
Section05
drzewa

PR24 Zmiana klimatu wpłynie na polskie lasy. Prof. Zych wskazuje możliwe konsekwencje

Wraz z ociepleniem klimatu czeka nas zmiana szaty roślinnej - alarmują naukowcy. Nie stanie się to w perspektywie lat, to długi proces związany z tym, że rośliny nie migrują tak szybko jak zwierzęta, ale formacje roślinne będą coraz częściej narażone na gwałtowne zmiany - przekonywał w Polskim Radiu 24 botanik prof. Marcin Zych. 
Zobacz więcej na temat:  ochrona środowiska klimat Marta Hoppe ekologia drzewa

PORADNIK Co teraz pyli? Sprawdź, co cię uczula. Kalendarz pyleń 2024

Wiosna i lato to dla wielu osób najlepszy czas w roku. Jest ciepło, dzień jest dłuższy i od razu mamy więcej energii. Co mają jednak powiedzieć alergicy, dla których często każdy dzień to walka z uciążliwymi objawami? Poniżej przedstawiamy kalendarz pyleń 2024 i wskazówki, dzięki którym możesz zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości. Zapytaliśmy też alergologa o to, jak i kiedy skutecznie rozprawić się z alergią.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie alergia natura alergeny alergie u dzieci drzewa drzewo kwiaty las ogród pogoda

Zmiany funkcji ekologicznych w lasach - przyczyną wycinka drzew i zmiany klimatyczne

Prowadzone w ostatnich latach wycinki drzew w połączeniu ze zmianami klimatycznymi spowodowały, że polskie lasy stopniowo zaczęły tracić swoje funkcje ekologiczne, społeczne i gospodarcze. Aby je odtworzyć i umożliwić ekosystemom zaadaptowanie się do zmian klimatu, trzeba objąć je większą ochroną i wyłączyć sporą ich część z gospodarki leśnej – apelują naukowcy PAN.
Zobacz więcej na temat:  Trójka las Lasy Państwowe drzewa klimat środowisko Witold Lazar Kuba Witkowski

Dąb Dunin niszczeje. Reportaż "Strażnik czasu" [POSŁUCHAJ]

400-letni podlaski pomnik przyrody - Dąb Dunin - został Europejskim Drzewem Roku 2022. Dąb Dunin to jeden z najbardziej znanych puszczańskich olbrzymów – nazywany jest Strażnikiem Puszczy. Rośnie w Przybudkach w gminie Narew. Wiekowe drzewo w ostatnich latach niszczeje. Mieszkańcy miejscowości i miłośnicy przyrody próbują je ratować.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Dąb Dunin Narew drzewa Alicja Pietruczuk Aneta Gałaburda przyroda pomnik przyrody reportaż w Jedynce pr poleca

Jak wykorzystać drewno z odzysku? - Pracują nad tym eksperci z Politechniki Warszawskiej

Czy można powtórnie wykorzystać drewno z odzysku? - Zastanawiają się nad tym badacze z Politechniki Warszawskiej. Naukowcy opracowali metodę, która może być przełomem w kwestii powtórnego wykorzystania surowca np. w budownictwie. O szczegółach opowiedział w Trójce dr inż. Jan Pełczyński z Politechniki Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  drzewa Lasy Państwowe ekologia recykling Witold Lazar Politechnika Warszawska Trójka

Ogrodnik, przemytnik i twórca uszek. Nieznane oblicza Krzysztofa Pendereckiego

Mija rocznica 90. urodzin jednego z najsławniejszych polskich kompozytorów XX i XXI wieku. Na całym świecie znano i ceniono go jako twórcę muzyki, ale nie wszyscy wiedzieli o jego pozaartystycznych pasjach, rodzinnych tajemnicach czy o fortelu, który otworzył mu drogę do międzynarodowej kariery.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna historia Polski HISTORIA pierogi drzewa drzewo Boże Narodzenie przemyt wspomnienie

Kosztowny remont w Warszawie. "Plac betonu", a na nim drzewa sprowadzone z Niemiec za... 14 tys. zł za sztukę

- Zależało nam na tym, by zieleń na placu Trzech Krzyży była imponująca - mówi Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, nawiązując do nasadzeń 24 drzew - lip i głogów sprowadzonych specjalnie z Niemiec - na dopiero co wyremontowanym (i już budzącym ironiczne komentarze, o czym za chwilę) placu w sercu stolicy. Drzewa rzeczywiście mogą robić wrażenie - zwłaszcza na osobach wrażliwych na przyrodę - niemniej najbardziej imponujący wydaje się koszt tego przedsięwzięcia. Cena zakupu i trzyletniej pielęgnacji jednego drzewa to bagatela ok. 14 tys. zł.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Mazowsze regiony inwestycje infrastruktura remont Jan Śpiewak Rafał Trzaskowski drzewa drzewo mazowieckie

Prastare drzewa i ich rola w życiu człowieka. "Opowieści ludów świata"

10 października, przypada w Polsce Dzień Drzewa. To wyjątkowe święto obchodzone jest u nas od prawie 20 lat, a jego głównym elementem są akcje sadzenia drzew w całym kraju. Jednak początki święta sięgają prawie 150 lat wstecz kiedy to zwyczaj zasadzania młodych drzewek w wybranym dniu roku zainicjowano w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  opowiadanie baśnie legendy drzewa drzewo mitologia radio dla dzieci radio dla rodziców

Światowy Dzień Drzewa. Sadźmy drzewa dla nas i dla planety

Światowy Dzień Drzewa ma na celu podkreślenie znaczenia drzew dla naszej planety i promowanie działań na rzecz ich ochrony i sadzenia. - Zależy nam na budowaniu kapitału społecznego wokół przyrody, żeby dla ludzi to było ważne - tłumaczy Jacek Bożek z Klubu Gaja. - Dlatego bardzo serdecznie zapraszam wszystkich, bez względu na wiek, do sadzenia krzewów i drzew.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ekologia drzewa Weronika Puszkar środowisko

Festiwal Ludzi i Drzew "Żywica" – zabawa i edukacja dla natury

Już po raz czwarty w Obornikach Śląskich odbywa się Festiwal Ludzi i Drzew "Żywica" organizowany przez Stowarzyszenie Żywica. Organizatorzy zapowiadają trzy dni spotkań, warsztatów, spacerów przyrodniczych, koncertów i pokazów filmowych. W programie nie zapominano o najmłodszych, dla których także przygotowano ciekawy program.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda natura edukacja przyrodnicza drzewa Justyna Grabarz Trójka