Polskie Radio
Section05
drzewa

"Maestro i jego drzewa" - reportaż Moniki Chrobak

– Kochał wszystkie drzewa, ale chyba najbardziej buki i klony. Profesor pochylał się z czułością nad każdą rośliną w parku – opowiada ogrodnik Stanisław Dudek. Krzysztof Penderecki pozostawił po sobie nie tylko piękną muzykę, ale też Arboretum. To 15-hektarowy park w Lusławicach z kolekcją ponad 1500 gatunków drzew i krzewów – unikalnych w skali Europy.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak Krzysztof Penderecki ogród rośliny drzewa kompozytor reportaż

W ogrodach Krzysztofa Pendereckiego. Reportaż [POSŁUCHAJ]

– Kochał wszystkie drzewa, ale chyba najbardziej buki i klony. Profesor pochylał się z czułością nad każdą rośliną w parku – opowiada ogrodnik Stanisław Dudek. Krzysztof Penderecki pozostawił po sobie nie tylko piękną muzykę, ale też arboretum. To 15-hektarowy park w Lusławicach z kolekcją ponad 1500 gatunków drzew i krzewów – unikalnych w skali Europy.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka hp ogród rośliny drzewa kompozytor Trójka

Wichura zniszczyła samochód - co robić?

Zdarza się, że gwałtowna wichura niszczy wszystkie napotkane na swojej drodze samochody. W jakich sytuacjach mamy szansę na odszkodowanie w związku z powaleniem gałęzi na auto? Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy? Kiedy ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty pieniędzy?
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody wiatr drzewa drzewo pogoda straż pożarna odszkodowanie ubezpieczenie samochodu ubezpieczenia Polskie Radio pieniądze GOSPODARKA

"Zbrodnia ekologiczna". Putin i Szojgu planują wyciąć i sprzedać ukraińskie lasy. Wywiad dotarł do złowrogiego pisma

Zagrożone są wszystkie lasy ukraińskie, znajdujące się na tymczasowo okupowanych terytoriach – alarmuje ukraiński wywiad wojskowy, który dotarł do pisma ministra obrony Siergieja Szojgu do prezydenta Rosji Władimira Putina. Jest to wniosek o pozwolenie na szeroko zakrojoną wycinkę lasów i sprzedaż drewna na potrzeby rosyjskich sił zbrojnych i na handel.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina ŚWIAT Rosja Unia Europejska przyroda las drzewa ekologia Władimir Putin Siergiej Szojgu

Sprzeciw Finów wobec unijnej gospodarki leśnej. "Nie przyniesie wymiernych korzyści klimatycznych"

W Finlandii panuje otwarty sprzeciw wobec wdrażanych unijnych mechanizmów, które wpłyną na zdolności produkcyjne branży drzewnej. Jak uważa przewodnicząca parlamentarnej komisji gospodarki Sanni Grahn-Laasonen, ten najbardziej zalesiony kraj Europy "żyje z lasów", jednak "w Brukseli nie rozumieją krajowych uwarunkowań ani eksperckiej wiedzy" dotyczącej tego tematu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Finlandia las klimat środowisko Unia Europejska drzewa

Mieszkańcy ratują Aleje Czereśniowe u podnóża Góry Świętej Anny

Dzięki współpracy kilku instytucji oraz osób prywatnych rozpoczęto akcję ratowania Alei Czereśniowych, prowadzącej na Górę Świętej Anny. Aleje tworzą blisko stuletnie drzewa, zabytki przyrody. które znajdują się na terenie Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny" w gminie Leśnica. To ewenement w skali kraju, nie tylko ze względu na estetykę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Opole Góra św. Anny społeczeństwo czereśnie drzewa natura przyroda Mateusz Drozda