Tomasz Strzelczyk z kolejną częścią "Oddasz fartucha". Czas na "Dokładkę"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 09:20
"Oddasz fartucha. Dokładka" to kolejna część kulinarnej podróży Tomasza Strzelczyka. - W moich przepisach stawiam na prostotę i jednocześnie tradycję polskiej kuchni - podkreślał gość Czwórki.
Tomasz Strzelczyk
Tomasz Strzelczyk Foto: Kamil Jasieński/Czwórka

"Oddasz fartucha" to pierwsza książka Tomasza Strzelczyka, który w internecie pod taką samą nazwą prowadzi bloga kulinarnego. Teraz, niemal dwa lata później, światło dzienne ujrzała druga część tej publikacji, czyli "Dokładka". - Nie da się zawrzeć całego bogactwa kuchni polskiej w jednym tomie, dlatego po pierwszej części pozostał pewien niedosyt. Musiało powstać kolejne wydarzenie - mówił gość Czwórki. 

Poza książką autor dzieli się przepisami także na swoim blogu w sieci. - Chyba pojawiła się w Polsce tęsknota za rodzimą kuchnią. Tu wygrywa prostota i naturalność - mówił Tomasz Strzelczyk. - Staram się mówić i tłumaczyć po polsku, nie używam żargonu kucharskiego, zaciąganego z innych krajów. Na przykład "deglazowanie patelni" to po prostu wymycie zaraz po smażeniu - opowiadał. 

W swoich publikacjach autor zaprasza czytelników do świata swoich smaków, oferując im zestaw inspirujących i sprawdzonych przepisów z różnych regionów Polski. Teraz przygotowuje kolejną serię - z dziczyzną. - Jeszcze jej nie ma, choć mamy plan na powstanie takich materiałów - opowiadał. - Wstępnie rozmawiam na ten temat z mieszkańcami pewnej leśniczówki. Chcę się od nich uczyć i inspirować ich umiejętnościami i trikami, bo ci ludzie wychowali się na dziczyźnie. Pewnych rzeczy po prostu nie da się wyczytać w książkach, trzeba mieć praktykę i wyczucie, i ja chcę je zdobyć - podkreślał gość Czwórki.

Źr. Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA/Youtube

Jednym z najbardziej popularnych przepisów autora jest tortilla, czyli "Chrupiące i pyszne śniadanie w 12 minut". - Przekładana jest szynką, pomidorem i jajkiem. To przepis niezwykle prosty, nie wymagający wiedzy kulinarnej, a jednocześnie syty i efektownie wyglądający. Czego chcieć więcej? - mówił Tomasz Strzelczyk. Najbardziej kontrowersyjnym przepisem, który umieścił w sieci, była "Wodzionka". - Nie jestem rodowitym Ślązakiem, a odbiorcy pisali, jak zrobiliby tę potrawę inaczej. Okazało się, że wielu Polaków pilnuje tradycji w kuchni i wychodzi z założenia, że lepiej nie zmieniać czegoś, co już jest dobre - podkreślał. 

Czytaj także:

Posłuchaj
19:50 czwóka kuchnia PR4_AAC 2022_11_24-08-16-01.mp3 Tomasz Strzelczyk o książce "Oddasz fartucha. Dokładka" (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Tomasz Strzelczyk na co dzień mieszka w Danii i poznaje tamtejszą kuchnię. - Duńczycy bazują na wieprzowinie, choć w tym kraju świetnie funkcjonuje przecież rybołówstwo - opowiadał. - Kaczka pieczona, jedzona jesienią, to potrawa, którą jemy także w Polsce - podkreślał. - Polacy wybierający się do tego kraju powinni spróbować pieczonego schabu, podawanego z ziemniakami i z czerwoną kapustą. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Tomasz Strzelczyk (autor książki "Oddasz fartucha")

Data emisji: 24.11.2022 

Godzina emisji: 08.15

kd/kor