Miazmat Open Air - zagrają ci, których nie słyszysz zbyt często

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 12:13
Miazmat Open Air odbędzie się już w sobotę (20 maja). Na scenie zagrają The Advent, UFO95, Blank, B2W, Gummi, Matrix3K. Dziś organizatorzy imprezy nerwowo sprawdzają prognozy pogody, wszystko jednak wskazuje na to, że to plenerowe wydarzenie przetańczymy suchą stopą. 
Mateusz Skiba - kolektyw Miazmat
Mateusz Skiba - kolektyw MiazmatFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

Impreza Miazmat Open Air to wydarzenie otwarcia sezonu. Na scenie zagrają artyści wybierani wg. pewnego klucza stworzonego przez kolektyw Miazmat. 

- W kolektywie jest podział wiekowy - "dziadersi" i "młodzież". Ja jestem pośrodku, choć jeszcze niedawno myślałem, że jestem "młodzież" - przyznaje Mateusz Skiba, współzałożyciel i pomysłodawca kolektywu Miazmat. - Ten podział ma też odzwierciedlanie w lineupie naszego wydarzeniach. Postawiliśmy na reprezentację "techno-dziadersów" i "techno-młodzieży". 

Nad warszawski Zalew Bardowskiego organizatorzy ściągnęli The Adventa. - To jeden z niewielu takich dużych technobookingów z dorobkiem, który nie był zbyt wyeksploatowany w lineupach polskich festiwali - przyznaje gość Kamila Jasieńskiego. - Ciężko jest znaleźć taką osobę. On zaczął grać w 1990 roku, jest na scenie ponad 30 lat, ale ognia nie stracił. Jego sety są bardzo zróżnicowane, ale na pewno do każdego setu wplata te swoje oldschoolowe Detroitelektro. On żongluje muzyką jak chce - dodaje. 

W formule life na scenie Miazmat Open Air wystąpi UFO95. - On jest bardziej młodzieżowy, jadący. Warto wiedzieć, że przede wszystkim jest producentem - opowiada organizator. - On przyjeżdża z jednym modularkiem i to wystarcza. Tu nie spełnia się zasada "więcej sprzętu jak talentu". 


Posłuchaj
15:28 czwórka pierwsze słyszę 16.05.2023.mp3 Kogo usłyszymy na Miazmat Open Air? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Dziś pozycję DJ-ów, producentów można porównać z pozycją gwiazd rocka, to pewna zmiana, choć niezgodna z założeniami nurtu. - Samo techno i muzyka elektroniczna rozbija to, co było - zauważa Mateusz Skiba. - Zamiast klasyki, układu "zwrotka, refren, zwrotka, refren" tu mamy ciągły loop. Tak samo jest z pewną ideologią towarzyszącą ludziom w Detroit, nie pokazują swego wizerunku, bo są w kontrze do popkultury, w której panuje kult gwiazd. Tu jednak wdarła się próżność ludzka i w praktyce jest inaczej - dodaje. 

Mateusz Skiba uważa, że zwrotu w stronę undergroundu nie będzie, bo to dziś za duży biznes. - To, czego bym sobie życzył, to rozwarstwienie. Teraz mainstream chce być jeszcze w undergroundzie, a to nie robi nic dobrego. Chciałbym, żeby to się rozdzieliło. 

SPRAWDŹ TEŻ: Sety DJ-skie

To przekłada się też na lineup Miazmat Open Air. Wśród polskich artystów zagrają takie osoby, które nie grają tyle, ile powinny grać, zdaniem organizatorów. - Z Gdańska ściągnęliśmy Blank. Ona kiedyś była rezydentką klubu Ziemia - super gra dziewczyna. Ja lubię taki luźny uk-vibe'ik z podejściem trochę elektro, trochę dubbstepu. Zagra też Sylwia Gozdowska - Gummi. Wystąpi też MATRIX3K - wymienia gość Czwórki. 

Impreza zaplanowana jest do 7 rano. Soundsystem zaplanowany jest bardzo dobrze. Tu Mateusz Skiba cieszy się wsparciem Michała Rokickiego i Rafała Szydłowskiego, którzy zawodowo zajmują się nagłaśnianiem festiwali, koncertów i konferencji. Wydarzenie odbędzie się również z towarzyszeniem laserów, za które odpowiada Tomek Gawroński. 

Sprawdź też:

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Mateusz Skiba (kolektyw Miazmat) 

Data emisji: 15.05.2023

Godzina emisji: 8.20

pj

Czytaj także

Za nami CARBON 2022. Co działo się na festiwalu?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022 10:00
Dwa dni, trzy sceny i ponad 30 artystów. Wśród nich zagraniczne gwiazdy i czołówka polskiej sceny elektronicznej. Za nami druga odsłona CARBON Silesia Festival, która odbyła się w Zabrzu pod patronatem Czwórki.
rozwiń zwiń