Jesteśmy na CARBON 2022. Z nami Coals, Satl i Bass Astral

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022 10:00
- Pochodzimy z okolic Zabrza, z tym większą przyjemnością gramy na festiwalu. Moja mama przyjedzie, żeby nas posłuchać. I wiemy, że będzie dużo Ślązaków - mówi Kacha Kowalczyk. Duet Coals był jedną z gwiazd pierwszego dnia CARBON Silesia Festival 2022.  
CARBON Silesia Festival 2022 - Coals.
CARBON Silesia Festival 2022 - Coals.Foto: Łukasz Nowak/oh! hello media

Familoki i kopalnie. Estetyka Coals

CARBON Silesia Festival to dwudniowe święto muzyki elektronicznej, które po raz drugi odbywa się w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu pod patronatem Czwórki. W tym roku na trzech scenach wystąpi ponad 40 wykonawców - wśród nich m.in. po raz pierwszy w Polsce duet Glowal, Kraa&Smaak, Adana Twins i NTO oraz czołówka polskiej sceny elektronicznej - w tym Coals, którzy pierwszego dnia festiwalu zagrali na Scenie Głównej. W naszym plenerowym studiu muzycy pojawili się tuż po próbie. - Jesteśmy spokojni o dzisiejszy występ, bo wszystko jest tu świetnie zorganizowane - przyznają rozmówcy Kamila Jasieńskiego. - Jesteśmy pod wrażeniem miejsca, w którym zagramy, czyli samej Sztolni. Bardzo mi się podoba wykorzystywanie industrialnych przestrzeni. To jest moja estetyka: familoki i kopalne. No i jesteśmy w domu, bo miejscowość, z której pochodzę, oddalona jest od Zabrza o 10 min samochodem - dodaje Kacha Kowalczyk. 

Bass Astral z dęciakami

W piątek na CARBON wystąpił także Bass Astral, który na potrzeby festiwalu zagrał wyjątkowy koncert z udziałem wokalistów oraz sekcji dętej. - Podzieliłem to na dwie części, w jednej zagrałem set didżejski: mocny i elektroniczny, druga część była bardziej instrumentalna i organiczna - z żywymi głosami i instrumentami - opowiada Kuba Tracz. - Zaprezentowałem tylko swój materiał, głównie z ostatniej płyty "Techno do miłości" oraz remiksy i covery. I dodaje: "Kiedyś dużo słuchałem techno, teraz częściej sięgam po klasykę. Nie uważam jednak, że ta formuła muzyki elektronicznej się wyczerpała, ale teraz mi bliżej do »future bass«". 

CARBON Silesia Festival 2022 - Bass Astral. CARBON Silesia Festival 2022 - Bass Astral.

Nowe pokolenie drum'n'bassu

Festiwalowe studio Czwórki odwiedził też Satl - jeden z najbardziej oryginalnych artystów na bassowej scenie. Choć podróż Satla dopiero się zaczyna, to już jego mieszankę melancholii, energicznej i soulowej muzyki doceniają rzesze fanów na świecie - od Londynu po Hongkong i Sydney. - Myślę, że jesteśmy świadkami kolejnej fali drum’n’bassu. To brzmienie wróciło do klubów, a wraz z nim nowi, ciekawi twórcy. Należę do tego młodego pokolenia, ale często grywam z reprezentantami "starej" szkoły d’nb. Myślę, że takie zróżnicowanie jest potrzebne  - przekonuje Adrian Rybka. - W odróżnieniu od starszych kolegów muzykę tworzę głównie na komputerze. Uważam, że w dzisiejszych czasach silny komputer to wszystko, czego mi potrzeba, żeby produkować profesjonalne rzeczy - dodaje Satl.  

CARBON Silesia Festival 2022 - dzień pierwszy [GALERIA >>>]

Posłuchaj
24:29 CZWÓRKA Carbon - 10.06.2022.mp3 CARBON Silesia Festival 2002 - relacja z pierwszego dnia festiwalu (Czwórka na CARBON Silesia Festival/Czwórka)

Co wydarzy się w sobotę?

W sobotę 11 czerwca wystąpią m.in. Atlvnta, Noviki 2.0 i Baash. Na zakończenie zagra zespół Kraa&Smaak, który pojawi się w pełnym siedmioosobowym składzie. - Usłyszymy także duet Tumult Hands, to prekursorzy polskiej muzyki techno, czyli Jacek Sienkiewicz i Jurek Przeździecki. Warto dodać, że oni będą występować w ramach promocji swojego najnowszego albumu, który ukaże się pod koniec czerwca - opowiada organizator festiwalu i dyrektor artystyczny Igor Fleiszer. - Na festiwalu można będzie przedpremierowo usłyszeć utwory z tego krążka, a także kupić płytę. Na relację z drugiego dnia festiwalu zapraszamy w sobotę o godz. 22.00 do "Kluboteki"

CARBON Silesia Festival, 10-11 czerwca 2022, Zabrze | CARBON Silesia Festival

***

Tytuł audycji: Czwórka na Carbon Silesia Festival

Prowadzący: Kamil Jasieński

Goście: Kuba Tracz (Bass Astral), Adrian Rybka (Satl), Kacha Kowalczyk i Łukasz Rozmysłowski (Coals), Igor Fleiszer (organizator CARBON Silesia Festival)

Data emisji: 10.06.2022 

Godzina emisji: 20.05

kul

Czytaj także

Antologia muzyki retro. Polska elektronika

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 09:30
- Muzyka elektroniczna towarzyszyła mi w mojej młodości i na winylach. Brakowało mi podsumowania, które byłoby hołdem dla jej kompozytorów - mówił w Czwórce Marek Horodniczy, redaktor wydanej przez Narodowe Centrum Kultury "Antologii Polskiej Muzyki Elektronicznej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otto Von Schirach. Muzyk, który łamie zasady

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 10:15
- Robię różne rodzaje zwariowanej muzyki. Nie mam żadnych zasad, gatunków. Poszukuję i poznaję dźwięki - mówił w rozmowie z Czwórką Otto Von Schirach.
rozwiń zwiń