Lettering. Hobby, które poprawia koncentrację i relaksuje

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2023 10:50
- Kaligrafia ma się tak do letteringu, jak sport do biegania. Generalnie jest to to samo, ale jednak to inna dziedzina - tłumaczy Patrycja Borowska-Podlewska, autorka profilu Letteringuje. - Kaligrafia jest szerokim pojęciem, a lettering to robienie liter za pomocą ręki.
W letteringu możemy bawić się krojami, formą, zmieniać wielkość liter czy dowolnie używać narzędzi, które tylko przyjdą nam do głowy.
W letteringu możemy bawić się krojami, formą, zmieniać wielkość liter czy dowolnie używać narzędzi, które tylko przyjdą nam do głowy. Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Lettering jest jedną z form kaligrafii i polega na odręcznym pisaniu liter.
  • Żeby letteringować, trzeba mieć odpowiednie narzędzia. To brush peny - giętkie flamastry, które pod wpływem odpowiedniego docisku zmieniają swoje ułożenie i nacisk na kartkę.
  • Lettering może być używany do pisania notatek, dekorowania kartek i zaproszeń, a nawet do projektowania logo.

Lettering - co to jest?

O ile w kaligrafii dozwolone jest korzystanie z cyfrowych programów graficznych, o tyle w letteringu litery pisze się odręcznie - bez nacisku na technikę. - One mają ładnie wyglądać i cieszyć oko - podkreśla Patrycja Borowska-Podlewska. - W letteringu możemy bawić się krojami, formą, zmieniać wielkość liter czy dowolnie używać narzędzi, które tylko przyjdą nam do głowy.

Blogerka opowiada, że przygodę z letteringiem rozpoczęła osiem lat temu, kiedy pracowała w call center. - Głowę miałam zajętą, ręce wolne - śmieje się. - Najpierw robiłam kolorowanki dla dorosłych, potem rysowałam ludziki, aż wreszcie trafiłam na piękne litery wkomponowane w plakaty i postanowiłam, że sama też będę takie robić.

Jak zacząć przygodę z letteringiem?

Żeby letteringować, trzeba mieć odpowiednie narzędzia. - Na początku bawiłam się ołówkiem i cienkopisem. W Polsce lettering nie był jeszcze znany, więc poszperałam w sieci, pościągałam mnóstwo zdjęć, inspiracji - przeróżnych fontów i alfabetów. Cały czas jednak efekt mnie nie zadowalał - opowiada gość Czwórki. - Wreszcie trafiłam na brush lettering i odkryłam specjalne pisaki, których nigdy wcześniej nie widziałam na oczy. Kosztowały 1,5 mojej dniówki, ale - jak się później okazało - były tego warte.

Jak letteringuje Patrycja Borowska-Podlewska? Jak letteringuje Patrycja Borowska-Podlewska?

Brush peny i brush lettering

Brush peny to giętkie flamastry, które pod wpływem odpowiedniego docisku zmieniają swoje ułożenie i nacisk na kartkę. - Nowoczesny brush pen można porównać do standardowej, fleksującej stalówki - wyjaśnia rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Natomiast sam brush lettering może być używany do pisania notatek, dekorowania kartek, zaproszeń, plakatów, a nawet do projektowania logo i innych elementów graficznych.

Zobacz także:

Dlaczego warto nauczyć się kaligrafii? 

Patrycja Borowska-Podlewska podaje kilka powodów. - Kaligrafia wymaga skupienia i precyzji, co pozytywnie wpływa na rozwój koncentracji w innych dziedzinach życia. Wymaga także samodyscypliny i regularnej pracy, co rozwija umiejętności osobiste, takie jak wytrwałość, cierpliwość i determinacja - wymienia. - Regularne ćwiczenie kaligrafii rozwija zdolność artystycznego wyrażania siebie i kreatywności. Ponadto podczas pisania człowiek skupia się na tworzeniu pięknych liter i pochłaniającej pracy ręcznej, co może pomóc w redukcji stresu i napięcia.

Posłuchaj
15:47 CZWÓRKA Pierwsze slysze - lettering 13.11.2023.mp3 Czym jest lettering i jak się go nauczyć?? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Patrycja Borowska-Podlewska (IG: letteringuje)

Data emisji: 13.11.2023

Godzina emisji: 9.16

kul