Filmy o sporcie - krew, pot i łzy

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 10:00
Kino i sport to dziedziny rządzące się swoimi regułami, ale filmowcy często próbują połączyć oba światy. Ostatnio uczynili to m. in. Marcin Koszałka w filmie "Będziesz legendą, człowieku" oraz Michał Bielawski w "Drużynie".
Audio
  • Błażej Hrapkowicz i Jakub Socha rozmawiają o najciekawszych filmach o tematyce sportowej (Czwórka/Na cztery ręce)
Kadr z filmu Będziesz legendą człowieku. Film Marcina Koszałki opowiada o polskiej reprezentacji podczas Euro 2012
Kadr z filmu "Będziesz legendą człowieku". Film Marcina Koszałki opowiada o polskiej reprezentacji podczas Euro 2012Foto: mat. prasowe

Opisując emocjonujące widowisko sportowe komentatorzy zwykli mówić: "tego nie wymyśliłby nawet Hitchcock". Mimo to reżyserzy chętnie oś fabularną swoich filmu budują na bazie sportowej rywalizacji. - Zawody sportowe faktycznie mają dramaturgię zbliżoną do dzieł Hitchcocka. Ale emocje z tym związane naprawdę trudno przełożyć na język filmu, zwłaszcza dokumentalnego - uważa krytyk filmowy, Jakub Socha. - Warto jednak pamiętać, że twórcom dokumentów najczęściej nie chodzi o to, żeby pokazać napięcie, tylko naszkicować portret człowieka zmagającego się ze swoim słabościami.

Psychologiczne studium człowieka, który stoi u progu wielkiej szansy, a jednocześnie poddany jest olbrzymiej presji, to motyw często wykorzystywany w filmach o sporcie. Sięgnął po niego także znany polski dokumentalista Marcin Koszałka w "Będziesz legendą  człowieku". Film opowiada o polskiej reprezentacji piłki nożnej podczas Euro 2012. Reżyser towarzyszył zawodnikom przed i w trakcie mistrzostw, a jego kamera z chirurgiczną precyzją wychwytywała nawet najbardziej intymne emocje oraz chwile: z rodziną w hotelu albo w szatni po przegranym meczu.

Czytaj także: Marcin Koszałka - Nie zrobiłem filmu o Euro 2012 [WYWIAD] >>>

Fabularne kino sportowe zostało zdefiniowane przez takie filmy jak m. in. "Rocky". Natomiast najlepszym sportowym filmem wszech czasów według internautów jest "Wściekły byk". Oparta na faktach historia życia słynnego boksera Jake'a La Motty ukazuje czasy jego triumfów i porażek aż po dni gorzkiej starości. Nieokiełznana natura, siła i agresja na ringu czyniły z pięściarza prawdziwą, niepokonaną bestię, w życiu prywatnym natomiast wpędziły go w błędne koło szaleństwa i furii. W roli głównej wystąpił Robert De Niro, a za kamerą stanął Martin Scorsese.

Więcej o kinie sportowym oraz o najciekawszych produkcjach tego gatunku, w tym m. in. o filmie Emira Kusturicy "Maradona"  - dowiesz się słuchając nagrania z audycji "Na cztery ręce".

(kul/tj)

Czytaj także

Mitologia w kinie. Superbohaterowie schodzą z Olimpu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 12:00
Mity, nie tylko greckie, są jak gotowy scenariusz na film. Wystarczy odpowiedni (czytaj: wysoki) budżet, fachowcy od efektów specjalnych i gorące nazwiska w obsadzie. Przepis wydawałoby się prosty, czy jednak na pewno skuteczny?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Godzilla straszy w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 13:00
Narodził się w 1954 roku w japońskiej wytwórni Toho i wystąpił w kilkudziesięciu filmach kinowych. Teraz Godzilla, jeden z najsłynniejszych filmowych potworów, trafił do łódzkiego Muzeum Kinematografii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Truman Show - reality show w kinie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 18:00
Truman Burbank odkrywa, że jest głównym bohaterem reality show nadawanego 24 godziny na dobę. Historię jego życia sfilmował Peter Weir. My prześwietlimy ten obraz pod kątem efektów specjalnych.
rozwiń zwiń