Wilga. Prawdopodobnie nigdy nie widzieliście tego ptaka

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 14:37
- Wilgi mają bardzo jaskrawe kolory, mimo to ciężko je dostrzec, są bardzo płochliwe, zakładają gniazda wysoko w koronach drzew. Gdy jednak je dostrzeżemy, ciężko pomylić je z innymi gatunkami - tłumaczyła Magdalena Dziadosz ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Audio
  • Wszystkie sekrety wilgi - czego nie wiesz o tym ptaku? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Wilga (zwana zofijką, bo przylatuje do Polski w maju, gdy wypadają imieniny Zofii) wydaje piękny fletowy dźwięk
Wilga (zwana zofijką, bo przylatuje do Polski w maju, gdy wypadają imieniny Zofii) wydaje piękny fletowy dźwiękFoto: pixabay/domena publiczna

kawka shutterstock 1200.jpg
Sekretne życie kawki - ten ptak nie zna mezaliansu

Jak przekonywała, wokół wilg narosły także pewne legendy. - To piękne i spokojne ptaki, jednak ludzie już "przypięli im łatkę". Mówi się, że wilga śpiewa na deszcz - mówiła Magdalena Dziadosz ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków. - To nie do końca prawda, ale faktem jest, że samce tego gatunku lubią śpiewać, gdy powietrze ma dużą wilgotność.

ZOBACZ TAKŻE Śpiew zięby zwiastuje deszcz? >>>


czajka shutterstock 1200.jpg
Czajka - ptak pełen melancholii >>>

Ptaki te chętnie śpiewają także w okresie godowym. - Czyli w maju i czerwcu - mówiła Magdalena Dziadosz. Samice wysiadują jaja, a samce szukają pokarmu. Gdy młode się wyklują, wilgi wychowują je oboje. Ale to ojciec odpowiedzialny jest za naukę śpiewu. Zimą wilgi, które są ptakami wędrownymi, ruszają do Afryki. - Nie obywa się bez przygód, bo lecą dość daleko - na południe Sahary, po drodze mijają obszar nad krajami, w których wciąż strzela się do ptaków - tłumaczyła ekspert. Wilga jednak zawsze wraca do Polski. - To kwestia warunków, jakie mamy: potrzebują naszych drzew, a także naszego klimatu.

Wszystkim, którzy chcieliby fotografować wilgi, przyda się z pewnością informacja, że ich gniazda przypominają maleńkie, bardzo misternie utkane koszyczki. - Wilgi co roku wracają w te same miejsca. I mniej więcej w tych miejscach zakładają gniazda - mówiła Magdalena Dziadosz.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 24.04.2020

Godzina emisji: 7.33, 8.36

kd/kul