Celebryci i świat prawdziwej sztuki. Pattinson, Pitt, Depp

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 10:06
Celebrytom nie należy odmawiać prawa do robienia sztuki przez duże "S". Ostatnio wyjątkowo często te światy się łączą. Mamy Roberta Pattinsona w roli kuratora sztuki, Brada Pitta rzeźbiarza na wspólnej wystawie z Nickiem Cave’em czy Johnny'ego Deppa malarza. 
Brad Pitt
Brad PittFoto: https://www.shutterstock.com/

W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o celebrytach, aktorach wkraczających w świat sztuk plastycznych. Najświeższa informacja tego typu dotyczy Roberta Pattinsona, który został kuratorem wystaw w Sotheby’s. Okazuje się, że ten dom aukcyjny od pewnego czasu organizuje cykliczną akcję, w ramach której celebryci obejmują funkcje kuratorskie.


Robert Pattinson on the Character of Curation/Sotheby's

Jeszcze niedawno cały internet żył informacją, że Brad Pitt został rzeźbiarzem. W sieci bez problemu odszukamy zdjęcia jego dzieł. - Są bardzo dramatyczne, to nie są proste w formie figury, widać, że włożył w to serce i emocje - mówi Marta Zinkiewicz. - Jego prace znalazły się na tej samej wystawie co ceramika Nicka Cave'a - dodaje. 

Brad Pitt zaczął rzeźbić po rozstaniu z Angeliną Jolie. Przyznał wtedy, że odkrył terapeutyczny wymiar sztuki.


Posłuchaj
06:10 czwórka ndt 07.10.2022 sztuka.mp3 Celebryci wchodzą w świat sztuk plastycznych (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

- Wśród jego prac odnajdujemy odlane z silikonu domy z dziurami po kulach, trumnę z brązu, z której wystają ręce i nogi, albo strzelających do siebie ludzi w formie płaskorzeźby z gipsu - wymienia Marta Motyl, pisarka i historyczka sztuki. - Poprzez przetworzenie swych doświadczeń Brad Pitt mógł wrócić do społeczeństwa, a społeczeństwo może go zaakceptować na nowo. Widzi, że cierpiał, tworzył na ten temat. On mówi, że był to dla niego czas na autorefleksję, brutalną szczerość ze sobą, przetworzenie własnych błędów - dodaje.

Brad Pitt's sculptures shown to public in first art show | ARSCRONICA/ARSCRONICA

Prace Brada Pitta prezentowane są wspólnie z pracami Thomasa Houseago i Nicka Cave'a. 

Thomas Houseago jest artystą, który do swej pracowni zaprosił Pitta. Tam aktor zaraził się pasją rzeźby, tam poznał też Nicka Cave'a. 

- Houseago głosi taką koncepcję, że on, jako artysta, nie chce być samoistnym bytem. Chce tworzyć kolektyw twórczy, dlatego zaprosił aktora i muzyka do współpracy. Jego zdaniem wszystkie gatunki sztuki są jednością i on chce to pokazać - mówi rozmówczyni Marty Zinkiewicz. - Tylko zastanawiam się, czy zaprosiłby mniej znanych twórców.
Nazwiska Pitt i Cave przyniosły niesamowity rozgłos tej wystawie. Houseago jest znanym artystą, ale zainteresowanie jego ekspozycją przez zaproszenie gości mocno wzrosło. 

Marta Zinkiewicz przypomina też, że w lipcu media informowały o wystawie obrazów Johnny'ego Deppa w jednej z londyńskich galerii. Była to sztuka zbliżona do street artu, przetworzenie fotografii popularnych postaci, które go inspirowały. Prace Deppa zostały też przekazane na akcję, na której osiągnęły cenę 16 mln złotych. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 07.10.2022

Godzina emisji: 08.46

pj/kor

Czytaj także

Galerie na świecie: Rzym, Berlin, Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 18:05
Jak co tydzień wyruszamy do światowych galerii. Tym razem przewodnikiem po wystawach online jest Gosia Jakubowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od Schlesingera do Muncha - co zobaczymy w galeriach na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 09:16
W programie zajrzeliśmy do galerii David Lewis w Nowym Jorku, odwiedziliśmy też tamtejszy Fort Gansevoort. W paryskim Muzeum Orsay podziwialiśmy dzieła Edwarda Muncha.
rozwiń zwiń