Niedoceniane trzmiele. "To dzięki nim mamy pomidory"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 19:54
Trzmiele, choć przez wielu mylone są z bąkami, to bardzo uroczy kuzyni pszczół. Te "ogromne puchate kulki" są bardzo pożyteczne. Jak tłumaczyła przyrodnik Katarzyna Dytrych, to właśnie im zawdzięczamy... pomidory.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixbay

shutterstock pająk krzyżak 1200.jpg
Trudne życie pająków krzyżaków. "Ich świat jest inny niż nasz"

- Trzmiele wydając bardzo charakterystyczny dźwięk podczas lotu. Są duże, dlatego ich dźwięk jest niski, donośny - tłumaczyła przyrodnik Katarzyna Dytrych. - Prawdopodobnie właśnie dlatego są tak często mylone z bąkami. A to zupełnie inne zwierzęta. 

Posłuchaj
08:08 2020_08_07-07-26-23_CZWÓRKA_NDT.mp3 Przyrodnik Katarzyna Dytrych opowiada o życiu trzmieli (Najlepszy dzień tygodnia/Czwóka) 

pszczoły pszczoła ule 1200.jpg
Ratujmy pszczoły. "Bez nich nie byłoby nas"

Trzmiele są niezwykle pracowite - by zdobyć pożywienie potrafią przelecieć ogromne odległości - a także szalenie potrzebne. To dzięki nim, jak przekonuje ekspertka, mamy m.in. pomidory. - Bez nich nie mielibyśmy lwiej części naszego pokarmu, na przykład pomidorów - tłumaczyła ekspertka. - Pomidory wymagają od "zapylaczy" ogromnej precyzji, a tylko trzmiel jest w stanie drganiem swoich skrzydeł sprawić, że kwiaty pomidora oddadzą pyłek.

Trzmiele nie są samotnikami. Mają ogromne rodziny, nawet do kilkuset osobników. - Żyją w niewielkich norkach, ukrytych często w ziemi, wraz z całymi rodzinami, choć w tych strukturach nie tworzą tak skomplikowanych społeczności jak pszczoły miodne - opowiadała Katarzyna Dytrych. Trzmiele rozmnażają się wczesną wiosną. - Po obudzeniu się z zimowej hibernacji i wówczas potrzebują też bardzo dużo pokarmu. Ich futro pomaga im pracować, czyli zbierać ten pokarm nawet przy niskich temperaturach - tłumaczyła Katarzyna Dytrych.

Czytaj także: 

Trzmieli jest niestety coraz mniej. Trudno je dostrzec. - To zwierzęta bardzo tajemnicze. Same nie potrafią kopać, więc wykorzystują norki, stworzone wcześniej przez innych. Wybierają jednak te miejsca, które są ukryte, czyli - ich zdaniem - bezpieczne. Zamieszkują więc - w miastach - szczeliny pod tarasami, balkonami - wyliczała Katarzyna Dytrych.

Trzmiele są duże, osiągają ok 2 cm długości, ale - choć przez swoje rozmiary mogą budzić strach - dopóki nie zrobimy im krzywdy, nie są groźne. Choć mają żądła, rzadko ich używają.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 07.08.2019

Godzina emisji: 7.27, 8.17

kd