Cyrk współczesny. "Tu nie chodzi o efekt wow, tylko o sztukę"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 13:20
W cyrku współczesnym nie zobaczymy tresury zwierząt, możemy za to podziwiać kunszt wciąż doskonalących się artystów i rozmaitość prezentowanych form. - To cyrk, który bawi, wzrusza, trzyma w napięciu, tworzy obrazy pełne treści i emocji - mówi Joanna Reczek-Szwed z Fundacji Sztukmistrze. 
Nowe spojrzenie na cyrk. Jakie jest i na czym polega?
Nowe spojrzenie na cyrk. Jakie jest i na czym polega? Foto: Shutterstock

Cyrk współczesny nie ma jednej definicji i nie mieści się w jednym gatunku. - W cyrku tradycyjnym najważniejszy był efekt wow i rodzina cyrkowa, która tę tradycję przekazywała sobie z pokolenia na pokolenie. Cyrk współczesny "fokusuje" się na artystach, którzy za pomocą swoich umiejętności cyrkowych: akrobatyki i żonglerki chcą nawiązać kontakt z publicznością i chcą jej coś przekazać. Najczęściej w formie pełnometrażowego spektaklu - tłumaczy gość Czwórki. - Artyści cyrkowi nadal jeżdżą po całym świecie, ale coraz rzadziej z namiotami. Coraz częściej za to występują na deskach teatru albo na ulicy.   

Nowej sztuce cyrkowej poświęcony jest Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego "Cyrkulacje", organizowany w Lublinie. W tym roku impreza potrwa do 2 października. W programie znalazło się 6 spektakli i 13 pokazów - w tym Ukraiński Spektakl Specjalny: Art VisionProduction "Spectrum". - To wspólne przedsięwzięcie artystów z Polski i z Ukrainy przygotowane dla ukraińskiej społeczności, która jest bardzo silna w Lublinie. Spektakl o solidarności i nadziei - opowiada Joanna Reczek-Szwed. - Na festiwalu odbędzie się także polska premiera "Aquareli". Na scenie 30 dziewczyn w choreografiach taneczno-akrobatycznych. To coś, co też warto zobaczyć.  

Zobacz także:


Konkurs Etiud Nowocyrkowych Cyrkulacje 2022 | Fundacja Sztukmistrze

Po zakończeniu festiwalu - w dniach 7-9 października - będzie można kibicować artystom i artystkom cyrkowym z Europy Wschodniej w ich zmaganiach o nagrodę główną oraz nagrody specjalne, w tym za najlepszy trick i nagrodę publiczności w Konkursie Etiud Nowocyrkowych "Cyrkulacje". - Ten konkurs jest z nami od samego początku, czyli już od 9 lat. W tym roku wezmą w nim udział przedstawiciele Ukrainy, Finlandii, Estonii i Polski. Każdy z nich zaprezentuje krótką formę pokazu, która będzie oceniana przez profesjonalne jury oraz przez publiczność - mówi szefowa Fundacji Sztukmistrze. - Dla artystów te nagrody są ważne, ale najważniejsze jest to, że "Cyrkulacje" są dla nich ważnym spotkaniem branżowym i okazją do wymiany doświadczeń.  

Posłuchaj
08:19 CZWÓRKA NDT - cyrkulacje 30.09.2022.mp3 Cyrkulacje - co w programie festiwalu? (NDT/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Joanna Reczek-Szwed (prezeska Zarządu Fundacji Sztukmistrze)

Data emisji: 30.09.2022

Godzina emisji: 08.45

kul/kor