Polskie Radio
Section05
cyrk

30. Festiwal Sztuka Ulicy: spektakle teatralne i cyrkowe

Festiwal Sztuka Ulicy to projekt artystyczny o zasięgu ogólnopolskim i europejskim. Dedykowany sztuce performatywnej, głównie teatrowi i "nowemu cyrkowi" oraz działaniom performance, propaguje ideę spektaklu ulicznego, wykorzystującego przestrzeń publiczną i angażującego widza. Świętujący w tym roku 30. edycję, Festiwal Sztuka Ulicy to jedyne tego typu wydarzenie w Warszawie obowiązkowe dla każdego pasjonata teatru.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR performance sztuka uliczna cyrk Warszawa Michał Żołądkowski Trójka

Wolny teatr dla wolnych ludzi. Rusza 6. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy "Materia Prima"

Wkrótce w krakowskim Teatrze Groteska rozpoczyna się 6. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy "Materia Prima". Festiwal prezentuje odkrywcze i zaskakujące spektakle, w których działania teatralne łączą się z nowym cyrkiem, tańcem, multimediami oraz technikami teatru lalek, masek i cieni, gdzie wyobraźnia nie ma granic, a działania aktorów przeczą często prawom fizyki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR cyrk Kraków Katarzyna Cygler Trójka

Firebreathing teoretycznie jest prosty. Jednak każdy musi nauczyć się tego sam

Tym razem w audycji "Trzy gramy Redbada" prowadzący skonfrontuje się ze sztuką ulicy i to takim jej rodzajem, który, na pierwszy rzut oka, jest dość niebezpieczny. Chodzi o Fire Breathing Show, czyli pokazy plucia ogniem. Po świecie tej niezwykle widowiskowej, ale mimo wszystko wymagającej ostrożności, rozrywki, oprowadzi nas Marcin "Ex" Styczyński, znany w całej Polsce firebreather.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA sztuka uliczna cyrk Redbad Klynstra Trójka

Carnaval Sztukmistrzów - powrót do ludycznego charakteru karnawału

- Od samego początku odwoływaliśmy się do idei karnawału, odwrócenia porządków, troszkę zamiany ról, zrzucenia masek i nabrania dystansu do siebie, otwartości i zatracenia się we wspólnym przeżyciu, wspólnej zabawie. Zajmujemy się kulturą ludyczną i to jest właśnie istotą - mówiła w "Poranku Dwójki" Iwona Kornet, koordynatorka festiwalu Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Lublin cyrk Dwójka Paweł Siwek

Czerwone Noski niosą "Uśmiech na ratunek" ukraińskim dzieciom

– Gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat – powiedział Janusz Korczak, który 80 lat temu dbał o dobre samopoczucie dzieci żyjących w okupowanej Warszawie. Dobrze wiedzą o tym klowni medyczni z Fundacji Czerwone Noski – Klown w Szpitalu, którzy dziś odwiedzają i rozbawiają dzieci przybyłe z ogarniętej wojną Ukrainy. Program, który skierowali do mieszkających w Polsce małych uchodźców, nazwali "Uśmiech na ratunek".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk dzieci Ukraina wojna na Ukrainie pomoc szpital uchodźcy dzieciństwo cyrk zabawa

Gdy szpital zamienia się w cyrkową arenę. Czerwone Noski dają dzieciom siłę

Dzięki nim szpital raz na jakiś czas zmienia się w cyrkową arenę, na której można zobaczyć pokaz wirujących talerzy, żonglowania i wiele innych porywających sztuczek. To wszystko w wykonaniu najmłodszych i nastoletnich pacjentów poruszających się o kulach albo na wózkach inwalidzkich. Fundacja Czerwone Noski już dziewięć razy zorganizowała projekt "Supersprawni" – tygodniowe warsztaty dla przebywających w szpitalu dzieci, podczas których artyści-klowni uczą ich sztuczek magicznych i cyrkowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk dzieci pomoc szpital niepełnosprawni niepełnosprawność choroba dzieciństwo cyrk społeczeństwo