100 wynalazków na stulecie. Pierwszy spawany most powstał w Maurzycach

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 14:00
Pierwszy spawany most stoi w Polsce od stu lat. Łączy dwa brzegi rzeki Słudwia, która przepływa przez województwo łódzkie. Choć dziś funkcjonuje jako atrakcja turystyczna, w szczególny sposób zapisał się w historii inżynierii mostowej.
Audio
  • Most w Maurzycach - kamień węgielny w technologii mostownictwa (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/aaronarun

- Historię mostu w Maurzycach zna większość inżynierów-konstruktorów. Pierwsze mosty stalowe pojawiły się w XIX wieku i były nitowane. Budowanie ich za pomocą tej metody było bardzo pracochłonne i powodowało znaczne zwiększenie ciężaru konstrukcji, a waga to w przypadku mostów niezwykle istotny czynnik - wyjaśniał Wojciech Karwowski, adiunkt w Zakładzie Mostów na Politechnice Warszawskiej.

Do rewolucji w tej dziedzinie doszło pod koniec XIX wieku, wraz z pojawieniem się spawania. Jedna z metod spawania wynaleziona przez polskich i rosyjskich inżynierów wykorzystywana jest do dziś. - Polak Stanisław Olszewski wspólnie z Rosjaninem Mikołajem Benardosem wynaleźli i opatentowali tzw. "spawanie łukiem elektrycznym". Choć przez lata ulepszana i modyfikowana na stałe weszła jako jedna z alternatyw do łączenia konstrukcji stalowych - tłumaczył ekspert.

Jak doszło do budowy historycznego obiektu? Dlaczego most powstał właśnie w Maurzycach i kto pracował przy jego powstawaniu? Dlaczego jego pojawienie się zrewolucjonizowało światowe budownictwo mostowe? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Marta Hoppe

Gość: Wojciech Karwowski, adiunkt w Zakładzie Mostów na Politechnice Warszawskiej.

Data emisji: 21.03.2018

Godzina emisji: 12.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak