100 wynalazków na stulecie. Grubościomierz ultradźwiękowy

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 16:11
To przyrząd pomiarowy służący do nieniszczącego badania grubości materiałów za pomocą fal ultradźwiękowych. Dziś z powodzenim wykorzystuje się go m.in. w budownicwie. 
Audio
  • Grubościomierz ultradźwiękowy - jak powstawał polski wynalazek? (Stacja Nauka/Czwórka)
Mieszkanie Na Start to rządowy program wsparcia w postaci dopłat do czynszów.
Mieszkanie Na Start to rządowy program wsparcia w postaci dopłat do czynszów.Foto: shutterstock.com

- Ultradźwięki i sposób pomiaru odległości to zagadnienia, którymi zajmowaliśmy się od pierwszej wojny światowej. Efektywnie wykorzystano to niedługo później , gdy łodzie podwodne, za pomocą ultradźwięków były w stanie oznaczyć i zmierzyć odległość do statków - tłumaczył Zasław Adamaszek z Narodowego Muzeum Techniki. - Zauważono jednak, że można wykorzystać ultradźwięki także do pomiaru grubości materiałów. Zajął się tym zespół konstruktorów pod kierownictwem Wernera Sobka, w katowickim Urzędzie Dozoru Technicznego.

ZOBACZ WIĘCEJ Sto wynalazków na stulecie >>>

W 1967 roku opracowano tam grubościomierz, mierzący przy pomocy fal ultradźwiękowych emitowanych w głąb mierzonego materiału, jego grubość. Jego najważniejszą zaletą była dokładność, która pozwalała na podniesienie poziomu bezpieczeństwa wykonywanych prac. Na czym polegało działanie polskiego wynalazku, jak wyglądał i jakie zastosowanie ma dziś? Jak na produkcję tego wynalazku wpłynęli Niemcy? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Justyna Majchrzak 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi:  Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 31.10.2018

Godzina emisji: 12.40

kd