X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

100 wynalazków na stulecie. Grubościomierz ultradźwiękowy

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 16:11
To przyrząd pomiarowy służący do nieniszczącego badania grubości materiałów za pomocą fal ultradźwiękowych. Dziś z powodzenim wykorzystuje się go m.in. w budownicwie. 
Audio
  • Grubościomierz ultradźwiękowy - jak powstawał polski wynalazek? (Stacja Nauka/Czwórka)
Mieszkanie Na Start to rządowy program wsparcia w postaci dopłat do czynszów.
Mieszkanie Na Start to rządowy program wsparcia w postaci dopłat do czynszów.Foto: shutterstock.com

- Ultradźwięki i sposób pomiaru odległości to zagadnienia, którymi zajmowaliśmy się od pierwszej wojny światowej. Efektywnie wykorzystano to niedługo później , gdy łodzie podwodne, za pomocą ultradźwięków były w stanie oznaczyć i zmierzyć odległość do statków - tłumaczył Zasław Adamaszek z Narodowego Muzeum Techniki. - Zauważono jednak, że można wykorzystać ultradźwięki także do pomiaru grubości materiałów. Zajął się tym zespół konstruktorów pod kierownictwem Wernera Sobka, w katowickim Urzędzie Dozoru Technicznego.

ZOBACZ WIĘCEJ Sto wynalazków na stulecie >>>

W 1967 roku opracowano tam grubościomierz, mierzący przy pomocy fal ultradźwiękowych emitowanych w głąb mierzonego materiału, jego grubość. Jego najważniejszą zaletą była dokładność, która pozwalała na podniesienie poziomu bezpieczeństwa wykonywanych prac. Na czym polegało działanie polskiego wynalazku, jak wyglądał i jakie zastosowanie ma dziś? Jak na produkcję tego wynalazku wpłynęli Niemcy? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Justyna Majchrzak 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi:  Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 31.10.2018

Godzina emisji: 12.40

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak