kIRk: płyta "K" to dwugłos i przetwarzanie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 12:40
kIRk to zespół, który wyraźnie zaznaczył swoją obecność w polskiej muzyce niezależnej. O nowej płycie grupy w Czwórce opowiadał Olgierd Dokalski.
kIRk w składzie: Olgierd Dokalski, Paweł Bartnik i Stanisław Matys.
kIRk w składzie: Olgierd Dokalski, Paweł Bartnik i Stanisław Matys.Foto: Zuzanna Głód

Michael Gira słucha kIRk-a

Kolektyw występował na największych polskich festiwalach, a jego muzykę komplementowali m.in.  Michael Gira ze Swansów, Nils Petter Molvaer czy Jerzy Mazzoll. Na przestrzeni lat zmieniał się skład grupy, a najnowsza płyta KIRk-a jest dziełem Olgierda Dokalskiego, Pawła Bartnika oraz Stanisława Matysa. - Paweł jest w zespole od zarania dziejów, czyli od 20 lat, ja od 15, Stanisław jest "nowym nabytkiem" i gra na duduku - opowiada gość Czwórki. - Duduk to ormiański instrument dęty, drewniany i z podwójnym stroikiem. Przypomina obój, ale tak jak słychać na naszym albumie, brzmi bardzo oryginalnie, zwłaszcza w dwugłosie z trąbką. To zainspirowało nas, by oprzeć o niego koncepcję nowego kIRk-a.

Duduk w repetycjach

Fundamentem najnowszej płyty zatytułowanej "K" jest współbrzmienie – odmiennych instrumentów i odmiennych ludzi. To granie wynikające z nasłuchiwania siebie i otaczającego świata. Granie, które dąży do homeostazy. Zapatrzone w bezczas i pragnące koić. Jakkolwiek, na tej drodze zdarzają się i porywy serca, i niepokojące wizje, a każdy – chcąc, nie chcąc – przemyca cząstkę swojej historii. - Poza repetycjami i powtórzeniami nie ma na tej płycie żadnej ingerencji elektronicznej - ani sampli, ani bitów, ani syntezatorów - wyjaśnia trębacz. - "K" to dwugłos i przetwarzanie.


Zatracić się w dźwiękach

Olgierd Dokalski przyznaje, że w porównaniu z wcześniejszymi produkcjami kIRk-a, tworzenie nowe materiału dało muzykom dużo relaksu. - Pozwoliliśmy sobie zatracić się w tej muzyce i mam nadzieję, że niektórzy słuchacze poczują się tak samo. Zwłaszcza na koncertach, podczas których dużo łatwiej jest w tę muzykę "wsiąknąć" - dodaje artysta.  

kIRk - ALYONA (Official Video) | kIRk


Olgierd Dokalski z kIRk i Adam Smolarek. Olgierd Dokalski z kIRk i Adam Smolarek.

Od tria techno do "dzikich serc"

Przez 20 lat działaności kIRk nieustanie morfował - od tria techno grającego w Tresorze, przez wieloosobowy kolektyw flirtujący z wieloma nurtami tzw. miejskiej muzyki, aż po elektro-akustyczny, rozimprowizowany żywioł. Ostatnia dekada działalności zespołu to kroczenie po ciemnej stronie mocy – takie albumy jak "Msza Święta w Brąswałdzie", "Zła krew" czy "III" sięgały po skrajne, dalekie od sielskich emocje. Jednocześnie wydane w 2017 roku "Ich dzikie serca" zwiastowały coś nowego, aczkolwiek czuć tam było jeszcze ducha "starego" kIRka.

Posłuchaj
10:24 CZWÓRKA Wieczor Rezydentow - kirk 15.12.2022.mp3 "K" - o nowej płycie kIRk opowiada Olgierd Dokalski (Wieczór Rezydentów/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Wieczór Rezydentów

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Olgierd Dokalski (kIRk)

Data emisji: 15.12.2022

Godzina emisji: 19.15

kul

Czytaj także

Snail Mail - nowe pokolenie indie rocka

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 15:00
"Lush" - pierwsza płyta Lindsey Jordan, wydana pod pseudonimem Snail Mail - ukazała się w 2018 roku. Wtedy to o Amerykance zaczęto mówić, że jest główną postacią nowego pokolenia indie rocka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noże: "Złe wychowanie" testuje granice piosenki

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 17:00
W każdy czwartek, w "Muzycznym Lunchu", zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały Wasze ulubione utwory. Tym razem Martyna Matwiejuk i Karol Kruczek rozmawiają o "Złym wychowaniu" zespołu Noże.
rozwiń zwiń