"Forza Horizon 5" - wielki sukces już na starcie

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 14:10
Prawie milion graczy ścigających się równocześnie, miliony pokonanych kilometrów i ryczące silniki. "Forza Horizon 5" osiągnęła ogromny sukces po premierze.
Forza Horizon 5
"Forza Horizon 5"Foto: Miguel Lagoa/Shutterstock.com

Co prawda gry wyścigowe nie są już tak popularne jak kiedyś, ale na rynku wciąż mamy kilka tytułów godnych uwagi. Sony i Microsoft jednak na wzór Konami oraz Electronic Arts od lat rywalizują ze sobą niczym kierowcy na torze. PlayStation ma swój ekskluzywny tytuł w postaci "Gran Turismo", natomiast Microsoft przyciąga graczy "Forzą Horizon" i "Forzą Motorsport". O ile "Motorsport" stawia na realizm i symulację, o tyle "Horizon" zasłynął z szalonej, zręcznościowej zabawy.

Dyrektor Xboxa Phil Spencer ogłosił sukces i pogratulował deweloperom. - Od lat inwestujemy w Xbox, aby więcej osób mogło grać. Dzięki ponad 4.5 miliona graczy na PC, w chmurze i na konsolach, "Forza Horizon 5" pokazuje, że ta obietnica się spełnia. W największy dzień premiery dla gry Xbox Game Studios, szczytowa liczba jednoczesnych graczy była 3 razy wyższa niż w przypadku "Forzy Horizon 4". Dziękujemy graczom i gratulacje dla Playground Games - napisał na Twitterze.

Forza Horizon 5 - Official Launch Trailer / Forza

Za sukcesem najnowszej "Forzy" stoi także polityka multiplatformowości, którą Microsoft stosuje od lat. W przeciwieństwie do konkurencyjnego produktu od Sony, gry od Microsoftu pojawiają się zarówno na Xboxie, jak i na komputerach osobistych. Dodatkowo gracze mogą bawić się wspólnie za sprawą technologii cross-play, czyli rozgrywki międzyplatformowej. Cross-play często wiąże się z cross-save, czyli możliwością korzystania z tego samego zapisu gry na różnych platformach. Co ciekawe, za sprawą abonamentu Xbox Game Pass gracze otrzymują dostęp do bogatej biblioteki. Natomiast jeżeli użytkownik zdecyduje się na zakup pakietu "Ultimate", wtedy za pomocą technologii strumieniowej, w największe hity można grać nawet na telefonie.

Sprawdź także:

Aktualnie w serwisie Metacritic "Forza Horizon 5" osiągnęła średnią ilość ocen na poziomie 91/100. Ocena graczy natomiast wynosi 8.8/10, co świadczy o tym, że twórcy spełnili oczekiwania fanów i mamy do czynienia z jedną z najbardziej spektakularnych premier 2021 roku.

Szerokości!

Łukasz "JeffreJ" Chmiel

Czytaj także

Czy gry wyścigowe są niszowe? Motosport przed ekranem

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 14:34
Gry wyścigowe w e-sporcie mają się bardzo dobrze, a polscy zawodnicy prezentują w nich bardzo wysoki poziom. Jeździ w nich Robert Kubica, a niektórzy zawodnicy e-spotowi trafiają na tory w realu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Martyna Knapik jako Kobieta Demolka: ta jedna pasja wystarczy mi na całe życie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 14:30
Martyna Knapik od lat jest fanką gamingu. Wraz ze swoim mężem udaje jej się dzielić życiową pasję, wspólnie spędzając godziny w wirtualnym świecie.
rozwiń zwiń