Rosa Vertov: z nową EP-ką wychodzimy na słońce

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 17:50
Rosa Vertov to dziewczyny, które grają proste, niepokojące, indierockowe piosenki z gorzką dreampopową melodią i w psychodelicznym klimacie. Z nową EP-ką "Reflected In" wychodzą jednak na słońce.  
Rosa Vertov.
Rosa Vertov.Foto: Filip Preis /mat. prasowe

Piosenki ze szkolnej siłowni

Poznały się w gimnazjum i tam też zagrały swój pierwszy koncert. Na sali gimnastycznej, co - jak przyznają - było logicznym następstwem miejsca prób, które odbywały się w szkolnej siłowni. - Komponowałyśmy, siedząc na kozłach, materacach do fikołków albo bujając się na trapezie - wspominały w Czwórce artystki. - Po wydaniu w 2017 roku debiutanckiej płyty "Who Would Have Thought?" często słyszałyśmy porównania do Warpaint, pewnie dlatego, że też grają u nas same dziewczyny. Ale raczej się z tym nie zgadzamy - mówiły. 

Nowe piosenki i nowy skład

Właśnie ukazała się ich najnowsza EP-ka "Reflected In". - Nagrałyśmy ją już w trzyosobowym składzie, bez Olgi Gniadzik, i jej nieobecność była odczuwalna na każdym etapie przygotowania wydawnictwa, w które bardzo się zaangażowałyśmy. Od tworzenia piosenek do projektowania koszulek - opowiadają goście Czwórki. - Zazwyczaj jest tak, że pierwsze pomysły piosenek rodzą się w głowie Julii, a potem już wspólnie pracujemy nad nimi. Zdarza się tak, że w formie ostatecznej już nie przypominają pierwotnych szkiców - dodaje Kasia Dziąg.

Melodie, które nigdzie się nie spieszą

Rozmówczynie Michała Daniluka przyznają, że lubią słuchać swojej muzyki, ale największą przyjemność sprawia im słuchanie nowych piosenek. - Kiedy nagrywałyśmy te numery, wydawało nam się, że one mają więcej energii. Teraz już wiemy, że to było tylko wrażenie, bo "Reflected In" jest płytą spokojną, niespieszną i leniwą. Cieszy nas to, bo niewiele jest takiego brzmienia na naszej scenie - tłumaczą.

Posłuchaj
53:47 2023_05_07 22_06_10_PR4_Noc_Rezydentow.mp3 Rosa Vertov o EP-ce "Reflected In" (Noc Rezydentów/Czwórka)

Sprawdź także:

Rosa Vertoc. Rosa Vertov.

"Wychodzimy na słońce"

- Pracując nad "Reflected In", chciałyśmy zerwać ze smutkiem, zwiędłym liściem i ciemnymi okularami - śmieją się członkinie Rosa Vertov. - Nie jesteśmy pewne, czy słychać to w muzyce, ale bardzo chciałyśmy wyjść wreszcie na słońce.

Rosa Vertov - All We Have Must Be Enough (Official Video) | Crunchy Human Children Records

*** 

Tytuł audycji: Noc Rezydentów

Prowadził: Michał Daniluk

Goście: Kasia Dziąg, Zosia Jakubowska i Julia Szostek (Rosa Vertov)

Data emisji: 07.05.2023

Godzina emisji: 22.00

kul

Czytaj także

Franio Mucha o "Salve Mel": to strach, że zabraknie mi czasu

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 16:50
W każdy czwartek w "Muzycznym lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały Wasze ulubione utwory. Tym razem o piosence "Salve Mel" opowiada Franio Mucha.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warm-core od hage-o. Epka "HAGEUKO" pełna szczerych treści

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2023 11:00
Indie-rockowe hage-o po serii świetnie przyjętych singli oraz koncertów wydali swoją długo wyczekiwaną debiutancką EP-kę "HAGEUKO".
rozwiń zwiń