Brama odkażająca – projekt Politechniki Śląskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 16:40
Pracownicy i absolwenci Politechniki Śląskiej w Gliwicach razem z firmą WAAM pracują nad projektem specjalnej bramy, która pozwoli ratownikom medycznym odkazić kombinezony ochronne. Celem jest zminimalizowanie ryzyka zakażenia koronawirusem. 
Wizualizacja bramy do odkażania kombinezonów ochronnych
Wizualizacja bramy do odkażania kombinezonów ochronnychFoto: Facebook/Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej
„Głównym problemem, który zespół zidentyfikował w bytomskim szpitalu, jest odkażanie personelu medycznego np. po wyjściu z karetki, kiedy ratownik nie wie, czy miał styczność z osobą zarażoną, czy nie, a musi zachować odpowiednie procedury przy zdejmowaniu kombinezonu ochronnego”. – powiedziała dr inż. Magdalena Bogacka, jedna z autorek projektu. – „Nie jest to łatwe. Przetestowaliśmy to sami na sobie w laboratorium podczas testów. Ściągnięcie go w taki sposób, by zminimalizować ryzyko, jest bardzo trudne i bywa często przyczyną zakażenia. Dlatego też zdecydowaliśmy się pomóc i podjęliśmy odpowiednie działania" – dodała. 
 
Jak przyznają autorzy projektu, wynalazek ma bazować na znanym i dostępnym środku odkażającym, który najczęściej używany jest w szpitalach. W ciągu minuty potrafi usunąć ponad 90% bakterii i wirusów z różnych powierzchni.
 
Brama będzie informować co ma dokładnie robić osoba, która będzie odkażana. Czy ma podnieść ręce, obrócić się itd., tak aby cały kombinezon został zdezynfekowany. 
Zobacz więcej na temat: koronawirus technologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak