Fastfoody zmniejszają naszą koncentrację

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 15:15
Fastfoody mogą wydawać się naszym sprzymierzeńcem w trudnych chwilach, jednak nowe badania sugerują, że zjedzenie nawet jednego posiłku o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych może utrudniać koncentrację.   
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Syda Productions

W badaniu porównano wyniki 51 kobiet. Sprawdzono u nich poziom koncentracji po zjedzeniu albo posiłku o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych lub tego samego posiłku przy użyciu oleju słonecznikowego, który jest bogaty w tłuszcz nienasycony.

Okazało się, że wyniki były gorsze u tych kobiet, które były po posiłku o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych. Wszystkie te kobiety były średnio o 11% mniej zdolne do wykrycia szczegółów podanych w teście oraz nie mogły się skupić na zadawanych im pytaniach. 

Jak mówi Annelise Madison, autorka badania: „Wiemy, że kiedy ludzie są bardziej zaniepokojeni, pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych są dla nich bardziej kuszące niż brokuły. Z innych badań wiemy, że depresja i lęk mogą zakłócać koncentrację i uwagę, gdy dodamy do tego posiłek o dużej zawartości tłuszczu, możemy spodziewać się, że te negatywne efekty będą jeszcze większe.”

​ 

Zobacz więcej na temat: jedzenie tłuszcz