Czy koty są niezniszczalne?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 18:10
Bardzo często mówi się, że koty mają dziewięć żyć. To oczywiście tylko mit, jednakże według naukowców w przypadku ukąszenia przez węża mają znacznie większe szanse na przeżycie niż na przykład psy.
zdj. il.
zdj. il. Foto: shutterstock.com/Karuka

Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Queensland tylko 31% psów przeżywa ukąszenie przez wschodnio-brązowego węża bez odtrutki. Koty zaś przeżywają takie spotkanie dwa razy częściej.

Dlaczego? Czas krzepnięcia krwi - nawet bez jadu – jest znacznie szybszy u psów niż u kotów. Sugeruje to, że naturalnie szybsza krzepliwość krwi psów czyni je mniej odpornymi na tego rodzaju jad węża.

Ponadto kilka różnic behawioralnych między kotami i psami również zwiększa ryzyko śmierci psów z powodu takich ukąszeń. Psy zwykle badają teren nosem i ustami, które są obszarami bardzo unaczynionymi, podczas gdy koty zazwyczaj robią to za pomocą łap.

Co więcej, psy są zwykle bardziej aktywne niż koty, a w przypadku ukąszenia nie zaleca się nadmiernego ruchu. Najlepszą praktyką jest pozostać najspokojniejszym, jak to tylko możliwe, aby spowolnić rozprzestrzenianie się jadu przez ciało.

Oto jedna z tajemnic życia kotów. Choć nie jedyna.

Zobacz więcej na temat: koty pies
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak