Terapia psylocybiną łagodzi depresję

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 19:10
Psylocybina to związek o właściwościach halucynogennych znajdujący się w grzybach. To właśnie on wskazuje szybkie i znaczne zmniejszenie objawów w leczeniu depresji.
Na jakie grzyby trzeba uważać?
Na jakie grzyby trzeba uważać?Foto: Pixabay

Do takich wniosków doszli naukowcy z Johns Hopkins University School of Medicine. Uczeni wskazują, że psylocybina ma czterokrotnie lepsze efekty niż obecnie stosowane leki przeciwdepresyjne. Naukowcy udowodnili to badaniem na 24 osobach z udokumentowaną, długoterminową historią depresji.

13 uczestników otrzymało psylocybinę natychmiast po rozpoczęciu badania, natomiast 11 uczestników otrzymało związek z ośmiotygodniowym opóźnieniem. Terapia składała się z dwóch dawek psylocybiny, a każda sesja trwała niemal pięć godzin. W tym czasie uczestnicy leżeli na kanapie z nałożonymi słuchawkami, które odtwarzały nastrojową muzykę, a także w ramach badania odbyli serie sesji psychoterapeutycznych.

Wyniki były bardzo pozytywne. Po terapiach psylocybiną większość uczestników wykazała znaczny spadek objawów, a u prawie połowy zaobserwowano remisję choroby. Z badania wynika, że aż 67% uczestników wykazało redukcję objawów depresji o ponad połowę po pierwszym tygodniu obserwacji. Po czterech tygodniach wskaźnik ten wzrósł do 71%. Natomiast cztery tygodnie po zakończeniu badań 54% uczestników miało remisję choroby. 

Zobacz więcej na temat: depresja