Dieta wegańska a psy

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 18:44
Dieta wegańska może być zdrowsza i bezpieczniejsza dla psów niż dieta konwencjonalna bądź dieta oparta na surowym mięsie.  
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Inna Reznik

Badanie ankietowe przeprowadzone wśród opiekunów ponad 2500 psów w Wielkiej Brytanii wykazało, że dieta wegańska o odpowiedniej wartości odżywczej może być zdrowsza i bezpieczniejsza dla psów. Wyniki zostały opublikowana na łamach czasopisma „PLOS ONE”.

Naukowcy z University of Winchester, czyli autorzy badania, przeanalizowali powiązania między sposobem odżywiania a wynikami zdrowotnymi domowych czworonogów.

Jak zauważyli,  psy na diecie konwencjonalnej były w gorszym stanie niż psy na diecie surowej lub wegańskiej. Dodatkowo pupile karmione wyłącznie surowym mięsem wydawały się zdrowsze niż te, które jadły wyłącznie pokarmy roślinne.

Jednakże autorzy analizy dostrzegli kilka czynników, które uniemożliwiają jednoznaczne stwierdzenie, że surowa dieta jest dla psów korzystniejsza niż wegańska. Jak mówią: „Po pierwsze, ujęte w badaniu psy karmione surowizną były statystycznie znacznie młodsze niż te na diecie wegańskiej, co może wyjaśniać ich lepszy stan zdrowia. Ponadto zwierzęta, którym właściciele podawali jedynie surowe mięso wyraźnie rzadziej trafiały do ​​weterynarza. Z pozoru może to być oznaką lepszego zdrowia, jednak kilka wcześniejszych badań wykazało, że opiekunowie psów na diecie surowej zdecydowanie rzadziej zwracają się o poradę weterynaryjną”.

Jak dodali naukowcy: „W świetle zarówno nowych, jak i wcześniejszych ustaleń sugerujemy, że dieta wegańska o odpowiednich właściwościach odżywczych może w rzeczywistości być najzdrowszym i najmniej niebezpiecznym wyborem dla psów”.