Drukowanie powierzchni?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 20:00
Polscy naukowcy sprawdzą czy jest to możliwe.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Sergey Nivens/Shutterstock.com

Naukowcy kilku polskich uczelni technicznych badają możliwość generowania powierzchni w ramach programu Polska Metrologia. Metrologia to nauka o pomiarach obejmująca chociażby właściwości materiałów, przyrządów pomiarowych czy ustalanie jednostek miar. Jesienią ubiegłego roku powołano Polską Unię Metrologiczną, w skład której weszło osiem polskich uczelni, koncentrujących się na współpracy z przemysłem i otoczeniem biznesowym. Jedną z nich jest Politechnika Opolska.

Jak wyjaśnia Prorektor PO, prof. Grzegorz Królczyk: „Głównym zadaniem programu Polska Metrologia wspieranym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki jest rozwijanie tego obszaru nauki, a pośrednio zwiększanie jakości produkowanych elementów po to, aby polskie firmy mogły konkurować na rynku globalnym".

Co więcej, w obu projektach naukowcy zajmą się generowaniem powierzchni w różnych procesach wytwarzania.

W komunikacie podanym przez Politechnikę Opolską można wyczytać: „Są to procesy typowo produkcyjne, bądź są to techniki przyrostowe, w dużym uproszczeniu mowa o drukowaniu powierzchni. Analizowane są, a w szczególności projektowane dalsze zastosowanie tych powierzchni. Sprawdzone zostanie, jak stworzyć powierzchnię, która będzie miała zastosowanie przy dalszej eksploatacji w różnych warunkach”.

Wyniki pracy naukowców znajdą zastosowanie w różnych branżach przemysłu, przede wszystkim samochodowej, lotniczej bądź metalowej.

Zobacz więcej na temat: technologie