Hania Rani i Łona z Paszportami Polityki

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2024 14:11
Szczeciński raper pierwszym wyróżnionym w nowej kategorii.
Hania Rani, Łona
Hania Rani, ŁonaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio; Def Jam Recordings Poland/mat. prasowe

Wczorajszego wieczoru w warszawskim ATM Studio wręczono prestiżowe Paszporty Polityki. Nagrody podzielone zostały na dziewięć kategorii: Film, Teatr, Kultura cyfrowa, Sztuki wizualne, Książka, Kreator Kultury, Muzyka poważna, Muzyka popularna oraz Paszport Czytelników. Ostatnia z nich przyznana została premierowo, a jej zdobywcą został Łona.

- Swoim najnowszym albumem "Taxi" pokazuje, że rap może być wręcz filmową opowieścią łączącą dokument z fabułą. Muzyka stworzona specjalnie na potrzeby płyty jest nowatorska i otwiera nowe brzmienia w tym gatunku. Łona jako reprezentant starej fali hip-hopu wciąż eksperymentuje, za co czapki z głów - napisał Tomasz Staneta z Warszawy, którego komentarz uznany został "Zwycięskim uzasadnieniem".

Laureatką w kategorii Muzyka popularna została Hania Rani, dla której była to już druga nominacja. Pierwszą otrzymała jeszcze w 2019 roku.

- Nagroda za prowadzenie szerokiej publiczności w rejony, które nie kojarzyły się dotąd z masowością. Za imponujący rozwój własnej estetyki, a wreszcie autorskie łączenie gatunków i muzyki z tekstem - czytamy w uzasadnieniu.

Paszport Polityki w kategorii Muzyka poważna powędrował do Karoliny Mikołajczyk i Iwo Jedyneckiego.

Sprawdź też:
• Paszporty Polityki 2023. Marta Nadolle wyróżniona w kategorii Sztuki Wizualne

 

Zobacz więcej na temat: Paszport Polityki Łona