Polskie Radio
Section05
Paszport Polityki

Patryk Różycki: próbuję ściągnąć sztukę z piedestału

Patryk Różycki, artysta malarz, znalazł się wśród nominowanych do Paszportów Polityki 2023 w kategorii Sztuki Wizualne. W swoim malarstwie często porusza wątki autobiograficzne, a wystawę jego prac pt. "Patryk Różycki - Nie czuję nostalgii za wstydem, ale za naszym wspólnym czasem" można oglądać w Gdańskiej Galerii Miejskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo malarstwo Paszport Polityki Patryk Różycki

Jacek Świdziński o powieści graficznej "Festiwal": mój komiks jest bliski poezji

- Lata 50. to jeden z najważniejszych momentów w historii XX wieku. Jestem zafascynowany literaturą tamtego okresu, naturalne było to, że prędzej czy później stworzę o tym komiks. Na wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej zobaczyłem dekorację z festiwalu, która, jak się okazało, była błędnie opisana. Zacząłem czytać wszystko o festiwalowych dekoracjach, były one wówczas bardzo awangardowe. Już wiedziałem, że nadszedł moment, aby opowiedzieć o tym miejscu, czasie i tych ludziach - mówił w Dwójce Jacek Świdziński, rysownik i twórca komiksów.
Zobacz więcej na temat:  Paszport Polityki literatura powieść powieść graficzna Warszawa Festiwal Młodzieży Dwójka Jakub Kukla komiks Jacek Świdziński

Jacek Świdziński i "Festiwal". Pierwszy komiks z Paszportem Polityki

Festiwal Młodzieży, który odbył się w Polsce w 1955 roku, czyli tuż przed "odwilżą", był wyjątkowym wydarzeniem w historii PRL. - Postanowiłem ugryźć ten temat z wielu stron i opowiedzieć o odczuwaniu świata na moment przed eksplozją - mówi Jacek Świdziński, autor komiksu i laureat Paszportów Polityki 2023 w kategorii Książka. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA komiks Kamil Jasieński historia Polski PRL komiksy Paszport Polityki Jacek Świdziński